Vývoj cien potravín: Čo bude ešte zdražovať a čo naopak lacnieť? (+ predikcia)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zelenina rapídne dražie, maslo, olej a mlieko lacnie. Trend zo sveta ukazuje, že vo všeobecnosti ceny potravín nebudú až tak výrazne rásť. V obchodoch by sme to mohli začať pociťovať už o niekoľko týždňov, nanajvýš pár mesiacov.

Paprika, paradajky či uhorky. Základná zelenina, ktorej cena začala v posledných týždňoch výrazne rásť. Aj obchodníci priznávajú, že cítia tlak na ceny. Zlom nastal po Novom roku.

„Momentálne pociťujeme ťažšiu situáciu na trhu pri niektorých druhoch zeleniny, najmä z dôvodu nižšej úrody. Obchodníci však v rámci svojich diverzifikovaných zdrojoch robia maximum, aby spotrebitelia nižšiu dostupnosť v maximálnej možnej miere nepocítili,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje obchodné reťazce ako Kaufland, Tesco, Billa či Lidl.

Paprika za mesiac extrémne zdražela

Zvyšujúce ceny potvrdzujú aj dáta Štatistického úradu. Ten ich aktuálne zverejnil za február, v súčasnosti pri tejto turbulentnej dobe už môžu byť iné.

Najvýraznejšie zdražela paprika. Za mesiac až o euro na kilogram, od decembra ešte výraznejšie. Nakupujúci si priplatia aj za paradajky, ktoré sú oproti januáru drahšie o 50 centov. Ceny sa zdvihli aj pri cibuli, uhorkách či karfiole.

​Vo svete sa už začína hovoriť aj o nedostatku zeleniny, obchodníci na Slovensku zatiaľ tento problém neevidujú. Navyše dúfajú, že sa situácia zlepší s príchodom jari, kedy na trh začne vo väčších množstvách prichádzať produkcia z našich zemepisných šírok.

„Tieto ťažkosti už trvajú niekoľko týždňov až mesiacov a očakávame, že so zlepšujúcim sa počasím sa aj situácia na trhu zlepší,“ dodal Krajčovič.

Za vysokú cenu zeleniny môže viacero faktorov

Na svetových trhoch sa stretli viaceré negatívne trendy, okrem energetickej krízy, ktoré spôsobili masívne zdražovanie.

„Dôvodom zvyšovania cien je turbulentná situácia na trhoch, ktorú spôsobilo počasie a nižšia úroda napríklad v Španielsku. V Pakistane mali katastrofálne záplavy, v krajinách Strednej Ázie zase prišli o úrodu pre veľké mrazy, v krajinách Severnej Afriky bolo výrazné sucho,“ vysvetlila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Pod vysoké ceny sa však sčasti podpísala aj končiaca sa sezóna a vyprázdňovanie skladov či obmedzenia exportu zeleniny.

Napríklad Turecko alebo Maroko pozastavilo vývozy zeleniny, Filipíny zasa prešetrujú kartely ohľadom cibule, kde jej cena vystrelila do nebies.

Prečítajte si tiež:

​Porastie aj cena chleba

Okrem zeleniny naďalej stúpa aj cena chleba a pečiva. A bude rásť naďalej. V tomto prípade podľa obchodníkov netreba hlavný dôvod hľadať v globálnom meradle, ale v politickom rozhodnutí.

„Od 1. júna začne platiť Zákonník práce, ktorý výrazne zvýši náklady pekárov na prácu, čo, samozrejme, budú chcieť premietnuť do odbytových cien. Čiže cena pečiva by mala v nasledujúcich mesiacoch rásť,“ vysvetlil Krajčovič.

Podobne to vnímajú aj samotní pekári.

„Určite sa bude upravovať cena našich odbytových cien v súvislosti s tým, že od 1. júna dôjde k výraznému nárastu príplatkov za prácu v noci, cez sviatky a víkendy,“ pridal sa Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Zároveň dodal, že ceny pečiva sa zdvihnú približne o desať percent.

Podľa februárových dát štatistického úradu kilogram chleba medziročne zdražel zhruba o 30 percent na súčasné dve eurá aj dvadsať centov. Po avizovanom náraste by sa priemerná cena vyšplhala až k dvom eurám a štyridsiatim piatim centom.

Prečítajte si tiež:

​Symboly masívneho zdražovania zlacňujú

Na druhej strane citeľne začínajú padať ceny masla a oleja. Práve tieto dve potraviny sa stali synonymom masívneho zdražovania.

Kým doposiaľ sa akciová cena 250-gramového masla v priemere pohybovala od 2,2 po 2,4 eura, obchodníci už niekoľko týždňov idú výrazne pod dve eurá, vo výnimočných prípadoch až pod euro päťdesiat.

Tento klesajúci trend potvrdzuje aj najnovšie dáta zo Štatistického úradu. Ide síce len o nepatrné zlacnenie, ale štatistici vo svojich priemerných cenách nezohľadňujú ceny v akciách. To sa odzrkadlilo aj na rastlinnom oleji, ktorý sa dá v obchodoch kúpiť v zľave aj za dve eurá.

A k maslu a oleju sa má najnovšie pridať aj mlieko spolu s mliečnymi výrobkami.   

„Očakávame, že sa zníži cena aj pri mlieku a mliečnych výrobkoch a následne sa zastabilizuje aj na dlhšie obdobie,“ myslí si Krajčovič.

Prečítajte si tiež:

​Ceny potravín by mohli už čoskoro klesať

Dobré správy prichádzajú aj z globálnych trhov. Svetové ceny potravín totiž vo februári oproti januáru opäť klesli, a to už 11. mesiac po sebe. Vyplýva to z Indexu cien potravín Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

„Pod pokles indexu sa podpísalo hlavne zníženie cien rastlinných olejov a mliečnych výrobkov,“ uviedla analytička Jana Glasová.

Vo všeobecnosti ceny potravín oproti minulému roku nebudú až tak výrazne rásť.

„Zmena cien výrobných vstupov sa premieta do spotrebiteľských cien s istým časovým oneskorením. Citeľnejšie by to mohlo byť hlavne od 2. kvartálu 2023,“ predpovedá Glasová.

Trhom však stále môžu zamávať nepredvídateľné situácie.

„Vplývať na to budú predovšetkým externé politické a bezpečnostné faktory, od ktorých sa bude odvíjať vývoj v cenách energií, palív či komodít,“ uzavrel Krajčovič.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.