Správanie bánk poukazuje na nový trend. Definitívne dali zbohom kedysi najobľúbenejším fixáciám

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/XanderSt

Správanie bánk poukazuje na nový trend. Tie totiž definitívne upustili od dlhodobých fixácií, na ktoré sa neboja dať poriadne vysoký úrok. Pritom ešte pred rokom sa ľudia išli za takýmto fixami potrhať. Teraz o ne zakopne len málokto.

Za posledných sedem dní až tri veľké banky ohlásili zdražovanie hypoték. Jedna z nich – UniCredit bank – ako prvá pri dlhodobých fixáciách prekonala 5-percetnú úrokovú sadzbu. Argumentuje nízkym záujmom zo strany klientov.

„Dlhodobejšie fixácie sú drahšie, a tým pádom pri úveroch na bývanie nie sú v tomto čase žiadané,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Ďuďáková.

Prečítajte si tiež:

​Aj druhá Všeobecná úverová banka nastavila pri takýchto fixoch vyššie úrokové sadzby. Pri 10-ročnom sa tiež pomaly blíži k piatim percentám.

„Dlhé fixácie boli vždy pre každú banku nákladnejšie, čo sa odráža v úrokovej sadzbe. Naše skúsenosti ukazujú, že v priemere klienti často pri piatich rokoch uvažujú o zmene,“ ozrejmil hovorca Dominik Miša.

Tretia Tatra banka síce pri dlhodobých fixáciách ponechala štandardné úroky, ale taktiež potvrdzuje, že o tieto fixy už nie je veľký záujem.

„Záujem o dlhšie fixácie postupne poklesol,“ podčiarkla hovorkyňa Simona Miklošovičová.

​Päťročné fixy valcujú

Na druhej strane sa banky zhodujú, že najväčší záujem je o 5-ročné fixy. A tomu prispôsobili aj cenovú politiku. UniCredit a Tatra banka ponúkajú z pohľadu svojej ponuky najnižší úrok práve pri tejto fixácii.

„Evidujeme záujem najmä o 5-ročnú fixáciu, ktorá je v tomto čase najžiadanejšia. Banka jej výšku udržiava tak, aby patrila k najvýhodnejším ponukám na trhu,“ priznala Ďuďáková.

„V tomto roku je u klientov najviac obľúbená 5-ročná fixácia a po nej nasleduje 3-ročná fixácia. Tento trend v obľúbenosti sme zaznamenávali už v druhom polroku 2022,“ pridala sa Miklošovičová.

VÚB sa viac sústredila na 4-ročné a nižšie fixácie.

„U nás vždy boli najpopulárnejšie kratšie fixy, a to 3- a 5-ročný, preto ich máme najvýhodnejšie. Navyše sme pri poslednej úprave dokonca zjednotili sadzbu pri 3- a 4-ročnom fixe, aby sme podporili aj ten,“ ozrejmil Miša.

Prečítajte si tiež:

​ECB naďalej dvíha sadzby

Aj analytik potvrdzuje trend, kedy sa ľudia začali výrazne odkláňať od dlhodobých fixácií a skôr si vyberajú tie do päť rokov.

„Ľudia o dlhodobejšie fixácie nemajú záujem najmä pre ich vysoké úrokové sadzby, tie, ako aj budúcu výšku mesačnej splátky ovplyvňuje dlžník,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Zároveň dodal, že klienti, ktorých systém pre vysokú splátku nepustí k sedem- alebo desaťročným fixom, si zvolia spomínaný päťročný.

Ďalšie správanie bánk bude ovplyvňovať Európska centrálna banka (ECB), ktorá sa zvyšovaním základnej úrokovej sadzby snaží krotiť vysokú infláciu.

Po krachu dvoch bánk v Spojených štátoch a problémoch Credit Suisse vo Švajčiarsku mnohí očakávali, že ECB zmierni navyšovanie tejto sadzby. To sa však nestalo a vo štvrtok (16. 3.) zvýšila sadzbu z 3 na 3,5 percenta.

„ECB svojou rétorikou stále jasne hovorí o boji s infláciou a jej želanom navrátení k hodnote 2 percent v strednodobom horizonte,“ uzavrel Dobiš.

Pozrite si najsledovanejšiu reportáž posledného týždňa. Týka sa dôchodkov. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.