Ceny benzínu a nafty poriadne prekvapili. Môže za to krach amerických bánk

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Krach amerických bánk sa prejavil aj na slovenských pumpách. Ceny palív totiž za pár dní viackrát poklesli, najvýraznejšie v piatok (17.3.). Benzín sa dokonca môže čoskoro dostať pod hranicu euro päťdesiat, nafta by mala oscilovať na tejto úrovni.

Svet vystrašil krach dvoch amerických bánk. Šíri sa totiž obava z ekonomickej krízy, podobnej tej, ktorá nastala v roku 2008. Panika a nervozita sa preliala aj do Európy, hlavne po správe, že vo veľkých problémoch je aj Credit Suisse. Slováci však môžu byť podľa NBS pokojní.

Prečítajte si tiež:

​Problémy v bankách tlačia ceny palív nadol

Napriek tomu sa Slovensko táto nemilá situácia v bankovom sektore predsa len dotkne. Obavy sa totiž preliali na trh s ropou. A tá reaguje výrazným poklesom ceny.  

„Ropa je komodita, ktorá je veľmi citlivá na hospodársky vývoj, takže riziko možnej krízy spôsobenej bankami mnohých ropných obchodníkov vydesilo, pretože v takomto prípade by sa vo svete začalo využívať menej ropy,“ vysvetlil analytik spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.   

Za posledných sedem dní tak na benzínkach sa viackrát menili cenníky. Najvýraznejší pokles nastal teraz v piatok. Benzín momentálne v priemere stojí euro päťdesiatjeden, nafta je o dva centy drahšia.

Na niektorých samoobslužných pumpách sa cena dokonca dostala na úroveň euro štyridsaťtri.

​Ceny palív pôjdu ešte nižšie

Podľa analytika by ceny mohli klesnúť ešte nižšie.  

„Očakávame, že ceny pohonných hmôt na Slovensku môžu aj v nasledujúcich týždňoch klesať od troch do šiestich centov za liter,“ uviedol Lipovský.

Všetko teraz bude záležať aj na vývoji v bankách.  

„V prípade, ak sa problémy v bankovom sektore rozšíria a panika utíchne, ceny ropy, ako aj pohonných hmôt sa môžu opäť odraziť nahor. V prípade prehĺbenia problémov a paniky, môžu ceny ropy, ako aj pohonných hmôt pokračovať v poklese,“ uzavrel Lipovský.

Pozrite si najsledovanejšiu reportáž posledného týždňa. Týka sa dôchodkov. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.