Porovnávací test: Nakupovali sme potraviny na Slovensku a u našich susedov. Pozrite si výsledné účty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Máme skutočne najdrahšie potraviny v regióne? Pozreli sme sa na to, aké sú po rekordnej inflačnej vlne ceny v obchodoch u nás a u susedov.

Naši kolegovia urobili rovnaký nákup na Slovensku a v okolitých krajinách. Rozdiely pri niektorých produktoch boli extrémne. A kde sme nakúpili najlacnejšie? Na Slovensku to nebolo.

Urobili sme si nákupný zoznam zväčša so základnými potravinami, máme v ňom vajíčka, olej, cukor, mlieko, maslo múku, nejakú zeleninu i kuracie mäso. Najprv sme urobili nákup v supermarkete v Nitre.

Nákupný zoznam. Zdroj: TV Markíza

​Snažili sme sa nakúpiť čo najvýhodnejšie, niektoré veci zo zoznamu mali v akcii no iné nie, aktuálne je pomerne vysoká cena za cibuľu či vajíčka. Za nákup sme zaplatili 25,44 eura.

Potom sme sa vybrali do prihraničných supermarketov v Maďarsku, Rakúsku Česku a Poľsku.

V Maďarsku, ktoré má najvyššiu infláciu v regióne, majú stále regulované ceny na základné potraviny a viaceré z nich máme na nákupnom zozname a tak sú výrazne lacnejšie. Repkový olej sme ale nenašli, museli sme kúpiť slnečnicový.

V Rakúsku nás nemilo prekvapili ceny kuracieho mäsa, ktoré prevyšovali vysoko desať eur za kilo, vajíčka zas boli oveľa lacnejšie ako u nás - o takmer euro. V Poľsku sme nenašli 250-gramové maslo, kúpili sme tak väčšie.

Tak a poďme si teda nákupy pekne zrekapitulovať. Suma sumárum: najlacnejšie sme nakúpili v Poľsku, kde mali veľmi lacnú múku, ryžu, mlieko i vajcia. Oproti nákupu na Slovensku, sme ušetrili až 3 a pol eura.

Účty za nákupy. Zdroj: TV Markíza

​V tesnom závese za Poľskom je Česko a Maďarsko. V Česku sme napríklad kúpili výhodne maslo, v prepočte iba za niečo vyše eura. V Maďarsku sa určite oplatí olej i cukor, ktorý nás stál iba 60 centov.

Pod účet v Rakúsku, ktorý bol najvyšší, sa podpísala drahá kuracina, inak by bola suma za nákup porovnateľná s ostatnými. Slovensko tak v tomto našom porovnávacom teste skončilo až na štvrtom mieste, ide však iba o dnešný odraz cien a vždy v učte za nákup zohrajú akciové ceny, ktoré sa každý týždeň menia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.