Zateplenie či renovácia domov budú povinné. Brusel schválil prísne pravidlá, podľa kritikov sú termíny nereálne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Solárne panely, zateplenie či renovácia domov budú povinné. Európsky parlament schválil prísne pravidlá pre budovy. Práca čaká najmä majiteľov starých domov. Naopak, všetky nové stavby budú musieť byť už o pár rokov bez emisné.

Odstrihnutie od ruských energií bude nás Európanov stáť nemalé peniaze. Európska komisia tvrdí, že budovy spotrebujú až 40% energií a vytvoria viac ako tretinu všetkých skleníkových plynov.

Obytné budovy musia zlepšiť svoju energetickú efektivitu do roku 2030. Legislatíva sa najviac dotkne 15 percent budov s najhoršou hospodárnosťou. Ak ste teda majiteľom staršieho domu, ktorý neprešiel renováciou, bude sa vás to týkať.

Kritici hovoria, že predpísané termíny sú nereálne. Napríklad, staršie obytné budovy musia zlepšiť svoju energetickú triedu o jeden stupeň už do roku 2030, o ďalší stupeň do roku 2032. V praxi to znamená že musia napríklad zatepliť, alebo vymeniť okná. Nové budovy budú musieť byť už o 5 rokov úplne bez emisné a ak je to možné, budú musieť používať solárne panely. Hlasovanie v europarlamente vyvolalo aj vlnu odporu.

Proti návrhu komisie hlasovali štyria z trinástich slovenských europoslancov. Slováci aktuálne môžu žiadať o peniaze na rekonštrukciu svojich domácností z projektu Obnov dom. Ministerstvo spúšťa druhú výzvu a sľubuje menej papierovačiek.

Legislatíva zatne sekeru aj do verejných peňazí. Rekonštrukciou totiž musia ešte v skoršom termíne prejsť aj nebytové a verejné budovy.

Môžeme očakávať, že legislatíva sa bude rokmi ešte sprísňovať. Cieľom je, aby bol do polovice tohto storočia celý sektor stavebníctva klimaticky neutrálny. K zákonu sa ešte môžu vyjadriť členské štáty no jeho podoba je viac-menej finálna.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.