Finančný analytik odhadol, kam sa vyšplhá úrok pri hypotékach na budúci rok

Finančný analytik odhadol, kam sa vyšplhá úrok pri hypotékach na budúci rok

Prenos zvýšenia sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) do úročenia úverov je oneskorený, ich aktuálne úroky tak ešte naplno nezohľadňujú predchádzajúce sprísnenia menovej politiky. Banka pritom tento týždeň opäť zvýšila svoje sadzby a očakáva sa, že nejde o poslednú zmenu v tomto roku. Znamená to, že úročenie hypoték bude rásť aj počas ďalších mesiacov, upozornil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. 

Koncom roka si budú Slováci požičiavať na bývanie s priemerným úrokom 5 %

Pripomenul, že v januári tohto roka priemerná sadzba nových hypoték na Slovensku dosiahla 3,75 % a oproti decembru vzrástla o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). Ak nepríde zásadný pozitívny impulz v podobe poklesu jadrovej inflácie niekoľko mesiacov po sebe, ECB podľa Búlika zdvihne v tomto roku sadzby pravdepodobne celkovo o 1,5 p. b. "Aktuálny vývoj smeruje k tomu, že Slováci si budú na bývanie koncom roka požičiavať s priemerným úrokom 5 % a ak sa na vývoji nič nezmení, v budúcom roku sa sadzby posunú smerom k 6 %," predpokladá analytik. 

Prečítajte si tiež:

Lepšie podmienky rok či dva nenastanú

Kto teda v súčasnosti potrebuje bývať, nemá podľa neho dôvod čakať na lepšie podmienky pri hypotéke, keďže tie najbližší rok až dva nenastanú. "Ľuďom odporúčam nechať si hypotéku schváliť čím skôr a následne využiť obdobie 6 až 12 mesiacov, ktoré niektoré banky poskytujú pre nájdenie nehnuteľnosti. Týmto prístupom majú ľudia šancu nájsť vhodnú nehnuteľnosť a pokúsiť sa vyjednať čo najlepšiu cenu, a zároveň majú istotu, že budú čerpať úver s pôvodnou sadzbou," vysvetlil odborník. 

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín, či je výhodnejšia hypotéka alebo podnájom

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.