Polícia udelila jednej z bánk dvojmiliónovú pokutu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Finančná spravodajská jednotka (FSJ) udelila banke 365.bank pokutu dva milióny eur. Dôvodom je porušenie zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Polícia o tom informovala na sociálne sieti.

Banka sa so závermi FSJ nestotožňuje a chce sa obrátiť na súd. Rozhodnutie o sankcii z 19. decembra 2022 v spojení s rozhodnutím ministra vnútra SR zo 6. marca nadobudlo právoplatnosť 22. marca.

Prečítajte si tiež:

Pokuta sa týka miliónových bezhotovostných a hotovostných transakcií, pri ktorých polícia vyhodnotila, že banka nevenovala osobitnú pozornosť uvedeným obchodom a riziku legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu, "napriek tomu, že transakcie boli nezvyčajne veľké s nezvyčajnou povahou".

Poukazuje tiež na skutočnosť, že vo viacerých prípadoch bol objem finančných prostriedkov v zjavnom nepomere k povahe podnikateľskej činnosti či deklarovaným majetkovým pomerom klientov.

Banka v reakcii pripomína, že oblasť boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti je mimoriadne zložitou a dynamickou oblasťou, v ktorej sa legislatíva, ako aj praktické usmernenia týkajúce sa transakcií neustále menia. "Na rozdiel od polície, ktorá dané transakcie vyhodnocuje po niekoľkých rokoch, samotná finančná inštitúcia musí vyhodnocovať transakcie klientov výlučne na podklade informácií dostupných v reálnom čase," upozorňuje banka.

"Hodnotiť preto schopnosť bánk odhaľovať porušenia zákonov optikou a prostriedkami Policajného zboru nepovažujeme za adekvátne," uvádza sa v reakcii banky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.