Miliardovú investíciu na Považí brzdia povoľovacie procesy. Porsche myslelo aj na študentov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Považie mieri miliardová investícia. Nemecká automobilka Porsche sa rozhodla dramaticky nafúknuť výrobné plány. Na Slovensku chcú vyrábať komponenty do elektromobilov. Pre náš automobilový priemysel je to už tretia obrovská investícia za posledné obdobie.

Výstavba prvej haly sa rozbehla v januári a postupne ju dokončujú. Na stavenisku je čulý ruch. Investor totiž plánuje areál medzi Piešťanmi a Novým mestom nad Váhom výrazne rozšíriť. Namiesto plánovaných 360 miliónov eur minie viac než jednu miliardu. Prvý s touto informáciou prišiel Denník E.

Porsche Werkzeugbau novú investíciu zatiaľ nekomunikuje a takisto ani štátne orgány.

„Pôjde o výrobu, teda poskladanie konkrétnych batériových blokov pre ich produkciu. Všetky príchody investorov s novými druhmi pohonov sú veľmi potrebné pre udržanie automobilového priemyslu vlastne po transformácií, teda po roku 2035,“ hovorí podpredseda Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak.

Prečítajte si tiež:

​Slovenskému automobilovému priemyslu sa v poslednom období mimoriadne darí. Investícia Porsche nie je jediná. Len nedávno sa začala výstavba priemyselného parku Valaliky pri Košiciach, kde bude autá vyrábať švédske Volvo.

Nové investície avizuje aj bratislavský Volkswagen. Tie navyše nie sú nijako závislé od závodu Porsche v Hornej strede. Automobilky síce majú spoločnú nemeckú matku, na Slovensku však podnikajú samostatne.

Výstavbu brzdia povoľovacie procesy

Investorovi prekážajú zdĺhavé povoľovacie procesy. V Nemecku sú oveľa efektívnejšie. S vládou už vraj majú o tom komunikovať.

„Žiaľ z prístupu niektorých orgánov štátnej správy asi aj v najbližšom období nebudú jediní, ktorí budú čeliť takýmto problémom,“ konštatuje Prepiak.

Nemecký investor buduje v areáli aj výskumno-vývojové centrum. Študenti myjavskej priemyslovky dokonca budú v areáli praxovať.

Ak to procesy umožnia, sériovú výrobu chce investor rozbehnúť koncom budúceho roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobilka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.