Zisky ruských spoločností v januári výrazne klesli, nezamestnanosť sa drží na rekordne nízkej úrovni

Zisky ruských spoločností v januári výrazne klesli, nezamestnanosť sa drží na rekordne nízkej úrovni
Ikonický hotel Ukrajina a moderné centrum Moskvy. Zdroj: shutterstock.com/R.M. Nunes

Zisky ruských firiem v januári 2023 klesli medziročne o 21,3 % na 2,34 bilióna rubľov (30,25 miliardy USD; 27,89 miliardy eur) a zároveň podmienky na podnikanie sa zhoršili. Ukázali to v stredu údaje federálneho štatistického úradu Rosstat. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Invázia ruskej armády na Ukrajinu 24. februára 2022 mala za následok zavedenie rozsiahlych západných sankcií proti veľkým ruským firmám a celým sektorom ruskej ekonomiky, najmä proti finančnému a energetickému sektoru.

Ruskí predstavitelia označili pokles firemných ziskov za hlavný dôvod obáv v ekonomike, ktorá sa minulý rok prepadla o 2,1 % a podľa väčšiny predpovedí ju čaká ďalší pokles v roku 2023.

Prečítajte si tiež:

Ruská ekonomika minulý rok nečakane dobre odolala sankciám, ale jej návrat k takej úrovni prosperity, ako dosahovala pred konfliktom, môže byť ďaleko, keďže viac vládnych výdavkov smeruje na armádu.

Januárový pokles firemných ziskov nasledoval po ich znížení o 12,6 % za celý rok 2022 a sprevádzalo ho zníženie podnikateľskej dôvery.

Podľa údajov Rosstatu v decembri 2022 sa zisk ruských spoločností znížil o 22,5 % na 2,18 bilióna RUB z 2,81 bilióna RUB v decembri 2021, teda pred inváziu na Ukrajinu.

Zároveň, najnovší prieskum Rosstatu zase odhalil, že index podnikateľskej dôvery, ktorý na začiatku roka ešte rástol, v marci klesol o 3,3 % vo výrobnom sektore a o 2,3 % v ťažobnom priemysle.

Nezamestnanosť, maloobchod a priemysel klesli, mzdy stúpli

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu poukázal na rekordne nízku nezamestnanosť a mierne vyššie reálne mzdy ako dôkaz postupného oživenia hospodárstva, hoci štatistické údaje ukázali, že maloobchodné tržby a priemyselná produkcia vo februári klesli. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Podľa údajov federálneho štatistického úradu Rosstat miera nezamestnanosti v krajine vo februári 2023 klesla na 3,5 %, čo je rekordne málo, zatiaľ čo reálne mzdy upravené o infláciu vzrástli v januári o 0,6 %. Ale zároveň maloobchodné tržby, kľúčový ukazovateľ spotrebiteľského dopytu, sa vo februári medziročne znížili o 7,8 %, zatiaľ čo priemyselná produkcia klesla o 1,7 %.

„Nezamestnanosť v Rusku zostáva na rekordne nízkej úrovni, to však neznamená, že všetky problémy na trhu práce sú už vyriešené,“ povedal Putin na zasadnutí vlády a spomenul problémy týkajúce sa kvality niektorých pracovných miest a konkrétnych regiónov, kde je nezamestnanosť nadpriemerná.

Prečítajte si tiež:

Nízka nezamestnanosť v Rusku je dôkazom nedostatku pracovnej sily, ktorý sa ešte prehĺbil, odkedy Putin vlani v septembri nariadil čiastočnú mobilizáciu. Státisíce prevažne mladých mužov v produktívnom veku tak boli povolaní do armády, zatiaľ čo iní utiekli z krajiny, aby sa tomu vyhli.

Ruská centrálna banka zároveň varovala, že prehlbujúci sa rozpočtový deficit a nedostatok pracovnej sily predstavujú pretrvávajúce inflačné riziká. Putin a ďalší ruskí predstavitelia využili zlepšenie niektorých ekonomických ukazovateľov, aby vychválili odolnosť Ruska voči západným sankciám, pričom hrdo poukázali na pokles ekonomiky v minulom roku len o 2,1 %.

Ruské hospodárstvo závislé od exportu sa minulý rok ukázalo ako nečakane odolné voči tvrdým západným sankciám, ale jeho návrat k výkonu ako pred konfliktom môže byť ďaleko, keďže viac vládnych výdavkov smeruje na armádu.

Vlaňajší pokles hospodárstva v kombinácii s dvojcifernou infláciou však podľa Rosstatu znamenal, že reálne disponibilné príjmy sa v roku 2022 znížili o 1 %, pričom reálne mzdy sa začali opäť zvyšovať až teraz.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o 10. balíku sankcií, ktoré EÚ zaviedla voči Rusku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.