SaS podala podnet na Protimonopolný úrad za zastropovanie cien potravín. Reťazce podľa nich nie sú férové

nakupovanie, nákup, potraviny
Ilustračná snímka.

Zastropovanie cien potravín je neférové. Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) preto podáva podnet na Protimonopolný úrad (PMÚ) SR. Uviedli to vo štvrtok na brífingu poslanci Národnej rady SR Jarmila Halgašová a Richard Sulík (predseda SaS). Liberáli zároveň vyzývajú dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽANO) a dočasne poverenú vládu, aby prišli s návrhmi, ako vyriešiť vysoké ceny potravín a ako pomôcť výrobcom potravín.

"Zastropovanie cien potravín za asistencie ministerstva pôdohospodárstva je nesprávnym a populistickým rozhodnutím, ktoré nijakým spôsobom nepomôže a len zvyšuje napätie v spoločnosti," priblížila Halgašová.

Obchodné reťazce podľa jej slov zastropovali ceny tých potravín, u ktorých sa predpokladá, že ich ceny budú po Veľkej noci klesať. "Na druhej strane obchodníci nezastropovali ceny tých potravín, ktoré budú pravdepodobne aj po Veľkej noci rásť, ako napríklad bravčové mäso," poznamenala.

SaS sa podľa jej slov obáva, že iniciatíva obchodu a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR môže porušovať pravidlá hospodárskej súťaže.

Prečítajte si tiež:

"Zákony totiž neumožňujú svojvoľné vytváranie podobných dohôd medzi podnikateľmi, ktoré sa týkajú predajných cien a cenotvorby. Naviac sa do tejto iniciatívy zapojilo aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré ju zastrešilo svojím vlastným logom. Podľa nás iniciatíva nie je právne čistá, čo je dôvod, prečo podávame podnet na PMÚ," vysvetlila.

"Žiadam dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a vládu, aby konečne predstavili pomoc pre časť ľudí, ktorí sú sociálne odkázaní. Vláda by mala zároveň predstaviť pomoc potravinárom, bez ktorej nebudeme mať lacnejšie potraviny," dodala Halgašová, ktorá sa v strane SaS venuje pôdohospodárstvu a potravinárstvu.

Prečítajte si tiež:

"Chceme, aby situáciu PMÚ riadne prešetril. Ak by sa ukázalo, že prišlo zo strany obchodníkov k zneužitiu vysokej inflácie, ktorej obyvatelia čelia, tak očakávame, že PMÚ bude konať," doplnil Sulík.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.