Cena benzínu letí nahor. A pôjde ešte vyššie (+ predikcia)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Cena benzínu letí nahor. Len za posledné dni zdražel až o šesť centov, pričom zdražovanie sa ešte nekončí. Naopak, nafta sa na niektorých pumpách dostala pod psychologickú hranicu euro päťdesiat. Rozdiel medzi palivami sa môže podľa analytika v dohľadnom čase ešte zvýrazniť.

Ceny ropy na svetových trhoch v posledných týždňoch padali strmo nadol. Spôsobila to neistota v bankovom sektore po krachu dvoch amerických bánk a problémoch švajčiarskej Credit Suisse. Vodiči to pocítili aj na pumpách, keď sa palivá dostali na úroveň euro päťdesiat.

Šesť centov za pár dní

Benzín však za posledné dni zdražel až o šesť centov a pravdepodobne sa jeho cena ešte vyšvihne vyššie. OPEC totiž priškrtil ropné kohútiky, keď znížil produkciu o viac ako jeden milión barelov denne.

„OPEC pristúpil k tomuto kroku kvôli ekonomických rizikám vo svete, najmä vďaka problémom v bankovom sektore, ktoré poslali v priebehu posledných troch až štyroch týždňoch ceny ropy až o viac ako 15 percent nižšie, čím sa dostali k úrovni 70 dolárov za barel. Po rozhodnutí znížiť produkciu čierneho zlata sa cena ropy aktuálne obchodujú v blízkosti 85 dolárov za barel,“ vysvetlil analytik spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

A práve tento cenový skok sa čoskoro prejaví aj na pumpách po celom Slovensku.

„Na základe tohto vývoja očakávame zdraženie pohonných hmôt na Slovensku v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch od päť do osem centov za liter, pričom k zdraženiu by malo dôjsť už tento týždeň,“ predpovedá Lipovský.

​​Cenu nafty brzdí šikovnosť Európy

Nafta, na rozdiel od benzínu, ešte nezdražela. Naopak, ešte mierne zlacnela a na niektorých pumpách sa dostala pod psychologickú hranicu euro päťdesiat.

Podľa analytika môže za to dobre zvládnutá situácia ohľadom embarga, ktoré zakazuje dovoz ropných produktov a ropy z Ruska. Spočiatku totiž panovali obavy, že Európa môže čeliť nedostatku dieselu, keďže dovoz nafty z Ruska bol pre tento región dominantný.

„Európa relatívne hladko zvláda pokles produkcie ropných produktov a ropy z Ruska, čo sa pretavilo aj do poklesu cien pohonných hmôt na našich čerpacích staniciach v posledných týždňoch,“ podčiarkol Lipovský.

A aj z tohto dôvodu zdražovanie nemusí byť pri oboch palivách rovnaké.

„Riziko nedostatku nafty sa zmiernilo, čo spôsobilo jej zlacnenie. Ak sa bude situácia stabilizovať aj v nasledujúcich týždňoch, rozdiel medzi cenami benzínu a nafty sa môže prehlbovať,“ doplnil Lipovský.

Prečítajte si tiež:

​​Ceny sa môžu dostať až k euru sedemdesiat

Súčasný nárast cien ropy je síce významný, no nie je výnimočný, keďže takéto cenové pohyby sa dejú niekoľkokrát do roka.

„Avšak v prípade, ak bude trend rastu cien ropy pokračovať, najmä vďaka iniciatíve krajín OPEC, opätovnému otvoreniu Číny, vďaka čomu sa očakáva oživenie dopytu po rope v druhej polovici roka, či poklesu produkcie v Rusku, nie je vylúčené, že sa ceny čierneho zlata môžu opäť dostať k úrovni 100 dolárov za barel,“ poznamenal Lipovský.

V takomto prípade by sa ceny pohonných hmôt na Slovensku mohli opäť dostať nad hranicu euro sedemdesiat za liter.

Spaľovacie motory čaká neistá budúcnosť. Ako s nimi ďalej? Pozrite si našu reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.