Cena jednej základnej suroviny trhá vo svete rekordy. Na Slovensku už extrémne zdražela

Žena sa pozerá na pult s potravinami
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Cukor láme rekordy. Na burze sa totiž jeho cena vyšplhala najvyššie za posledných 10 rokov. Dôvodom je výrazný pokles produkcie u najväčších svetových hráčov. Vyhrotená situácia by sa však nemala prejaviť na slovenských pultoch. Na druhej strane, oproti minulému roku stojí cukor takmer raz toľko.

Cena cukru na burzách vzrástla z tohtoročných januárových miním na úrovni 17 dolárov za libru o viac ako 35 percent a tento týždeň dokonca prekonala hranicu 24 dolárov za libru. Naposledy bola jeho cena takto vysoko ešte v roku 2012.   

„Za nárastom cien cukru stoja slabé vyhliadky a nízka produkcia, pretože práve objem produkcie má dominantný podiel na ovplyvňovaní ceny cukru, keďže spotreba je viac-menej konštantná,“ uviedol Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB.

Prečítajte si tiež:

​Traja z piatich svetových hráčov čakajú nižšiu produkciu

Svetový trh s cukrom v podstate ovláda päť producentov – Brazília, India, Thajsko, Čína a USA. Nižšia produkcia sa očakáva až v troch z nich.

„Podľa All India Sugar Trade Association (AISTA) by mala produkcia cukru v pestovateľskom roku 2022 až 2023 v Indii klesnúť na 33,5 milióna ton cukru. Nižšia produkcia sa v tomto pestovateľskom roku čaká aj v Thajsku a Číne,“ vysvetlil Lipovský.

Naproti tomu vyhliadky v Brazílii, čo je najväčší producent cukru na svete, sú priaznivejšie. Tamojšie úrady predpokladajú, že v terajšej sezóne, ktorá sa tam práve začala, dosiahne produkcia cukru 40,3 milióna ton. To by bola druhá najvyššia produkcia v histórii.

„Ďalším dôležitým faktorom je nárast cien ropy na svetových burzách po tom, čo kartel OPEC nečakane znížil produkciu čierneho zlata. V dôsledku toho sa producentom cukru viac oplatí predávať komoditu ako zložku do biopalív,“ ozrejmil Lipovský.

A to môže ešte viac prehĺbiť nedostatok a podporiť ceny v raste.

Prečítajte si tiež:

​Cukor nezdražie, jeho cena výrazne rástla doteraz

Aj napriek nepriaznivej situácii sa slovenskí potravinári neobávajú, že by sa to prejavilo na pultoch v obchodných reťazcoch.  

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora eviduje cenové pohyby hlavných agrárnych komodít. Musíme však povedať, že napriek nárastu svetových cien cukru v posledných dňoch na spote neočakávame ďalší nárast cien na Slovensku,“ vysvetlila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Slováci si však už teraz poriadne priplácajú za cukor. Podľa dát štatistického úradu v priemere zdražel v medziročnom porovnaní z 0,84 až na 1,46 eura za kilogram. Jeho cena tak vzrástla až o 73 percent.

Pozrite si reportáž z marca o tom, ako dražie chlieb a pečivo. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.