Je ukrajinské obilie kontaminované? Mlyn v Kolárove si dal urobiť vlastné testy, už má aj výsledok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nová kapitola v súboji o ukrajinské obilie. Mlyn, ktorý musí zlikvidovať 1500 ton pšenice, si dal urobiť vlastné testy. Tie ukázali, že vzorka je v súlade s predpismi.

Testy Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) v zásielke obilia z Ukrajiny namerali zvýšené hladiny pesticídu. Pre lepšiu predstavu ide o zhruba 65 plných kamiónov pšenice.

Najväčší mlyn na Slovensku, Mlyn Kolárovo, si dal vyhotoviť vlastné analýzy. Podľa neho sú vzorky v súlade s nariadením Európskeho parlamentu. 

Prečítajte si tiež:

​V dodávke obilia z Ukrajiny pôvodne namerali látku chlorpyrifos, ktorá presahovala povolené hodnoty. Keďže dva testy ukázali rozdielne výsledky, urobí sa ďalší.

Látka, ktorej zvyšky boli identifikované, sa podľa spoločnosti používa vo viac ako 100 krajinách sveta. Ešte do roku 2020 bola povolená aj v EÚ.

Mlyn Kolárovo dal preto preveriť aj múku vyrábanú z tejto pšenice. Výsledky potvrdzujú, že pesticídy v múke vôbec nie sú prítomné.

„To znamená, že čistiaca linka, moderné čistiace stroje sú schopné odstrániť prípadné nečistoty. Žiadne riziko nehrozí, že tá múka je nebezpečná alebo nejaká kontaminácia je v hotových výrobkoch,“ uviedol člen predstavenstva Mlyn Kolárovo Levante Varga.

Prečítajte si tiež:

​Úrady odkazujú, že slovenského obilia máme dostatok. Zároveň naďalej kontrolujú všetky zásielky obilia a produkty, ktoré boli z Ukrajiny dovezené ešte pred zákazom. 

Na výsledky z arbitrážneho laboratória môžeme podľa ŠVPS čakať aj mesiac.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.