Vláda spúšťa ďalší balík pomoci. O jednorazových sto eur môžete žiadať od mája

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medzi ľudí mieri tretí balík inflačnej pomoci. Vláda ho dnes odklepla pre tých, ktorí sa doterajším sitom prepadli. O jednorazových 100 eur budú môcť žiadať od mája.

V lete a potom koncom minulého roka. Vláda vlani vyplatila dve kolá pomoci, ktorá mala kompenzovať raketový nárast cenoviek takmer všetkého, na čo si človek spomenie.

Prečítajte si tiež:

Na niektoré skupiny sa zabudlo

Jednorazovo po 100 eur dostali rodičia, poberatelia sociálnych dávok či zdravotne postihnutí. Dôchodcovia zase takzvaný 14. dôchodok. Odborníci spolu s prezidentkou už dávnejšie upozornili, že mnohých ohrozených pomoc obišla.

„Na žiadnu pomoc nemali nárok nízkopríjmoví jednotlivci a nízkopríjmoví pracujúci so zaopatrenými deťmi,“ upozorňuje ekonomický analytik Ján Remeta.

Vynechaní by sa mali aspoň nejakej kompenzácie dočkať teraz. V treťom kole sa o 100-eurový príspevok budú môcť uchádzať tí, ktorí žiadnu pomoc doteraz nečerpali, a majú príjmy do 1,8 -násobku životného minima.

Pre jedného to znamená maximálne 424, pre dvojicu 720 eur mesačne. Pre dvojicu s dieťaťom asi 910 eur.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie príspevky vyplatia v júni

Vláda priznáva, že podmienky sú nastavené tak prísne, že do aktuálneho kola inflačnej pomoci sa nezmestia ani tí, ktorí zarábajú minimálnu mzdu.

Riadili sa vraj hranicou chudoby. Napriek tomu si myslia, že jednorazový príspevok získa asi 50-tisíc ľudí.

„Boli vybratí tí, ktorí nespadajú do hmotnej núdze, ale sú v ohrození chudobou a nedostali doteraz pomoc,“ priblížil minister práce Milan Krajniak.

Kto splní podmienky, o 100-ku bude musieť požiadať cez úrad práce v lehote od mája do konca júla. Peniaze začnú vyplácať v júni.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.