Nedeľné nakupovanie rušili postupne, k úplnému zákazu nedošlo. Vyberie sa Slovensko poľskou cestou?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najprv každá druhá nedeľa, potom jedna nedeľa v mesiaci a napokon sedem nedieľ v roku. Takto postupne rušili nedeľné nakupovanie v Poľsku. Naši severní susedia však k úplnému zákazu nedospeli.

V ktorú nedeľu nakúpia a v ktorú nie, tak v tom majú trochu chaos aj samotní Poliaci. Už druhý rok majú nákupné nedele v Poľsku zväčša v blízkosti predĺžených víkendov či sviatkov.

„Trochu voľna dávame, ale máme predĺžený víkend, tak pracujte. To je len také populistické rozprávanie, že je to dobré pre obyvateľov, ale to nie je dobré pre nikoho.“ myslí si poľský novinár Adrian Krzanowski.

Prečítajte si tiež:

​Zdá sa, že Poliaci si na postupné obmedzovanie nedeľného nakupovania zvykli. V tomto roku majú sedem nákupných nedieľ. Táto posledná je tretia, a to znamená, že do konca roka ich čakajú už len štyri

„Myslím si, že politici sa zľakli toho, že ekonomika klesala a prišli na to, že každá obchodná nedeľa je zlatá pre obchodníkov a celú túto sféru. Keď politikom záleží na obchodníkoch, aby mali voľný čas, tak dajme pondelky voľné. Najmenší ruch v obchodoch je práve v pondelok,“ navrhuje Krzanowski.

K úplnému zákazu nedeľného predaja či nakupovania tak v Poľsku nikdy nedošlo. Aj na budúci rok ich kalendár ukazuje sedem nákupných nedieľ a rovnako aj o dva roky.

Aj naši politici sa zaoberajú myšlienkou zákazu nedeľného predaja. Slováci sú v názore na takýto krok rozdelení.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.