Ako dlho trvá montáž klimatizácie?

Ako dlho trvá montáž klimatizácie?
Ilustračná snímka.

Posledné leto bolo na Slovensku najteplejšie od roku 1931. Podľa SHMÚ bola priemerná letná teplota +20,3°C. Prekonala tak doterajší teplotný rekord z roku 2019.  Klimatológovia varujú, že nasledujúce letá budú na našom území ešte horúcejšie. A netýka sa to len južných oblastí Slovenska. Vlny horúčav sa posúvajú vyššie a maximálne hodnoty boli toto leto namerané aj v mestách Banská Bystrica a Slovenská Ľupča.

Práve kvôli letným horúčavám sú pre čoraz viac domácností riešením klimatizácie. V posledných rokoch už nie sú len doménou veľkých nákupných centier a kancelárskych budov. Dnes si vďaka nim môžu vytvoriť príjemné prostredie počas horúcich letných dní aj bežné domácnosti. V USA a Japonsku používa klimatizáciu vyše 90 percent domácností. Uvádza to Medzinárodná energetická agentúra. V Európe je to približne desať percent domácností. A ich počet stále rastie.

Predaj klimatizácií stúpol najmä počas obdobia pandémie. V roku 2020 sa v Nemecku predalo o takmer 16 percent viac klimatizácií ako rok predtým. Na Slovensku nainštalovala spoločnosť ZSE v roku 2022 o 56 percent viac klimatizácií v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Rozhodli ste sa aj vy, že klíma do bytu alebo domu je vec, bez ktorej sa už vo vašej domácnosti nezaobídete? Horúce letné dni sa vám budú zdať omnoho krajšie v príjemne vychladenom byte. Ak ste si vybrali a zakúpili vhodný model klimatizácie, čaká vás ešte posledný krok, kým si budete môcť užívať všetky jej výhody a tým je montáž. Pozrite sa, na čo všetko sa pripraviť. Koľko približne bude trvať a aké povolenia potrebujete.

Vyberte si spoľahlivú montážnu firmu

Mnohí domáci majstri si myslia, že montáž klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Je to omyl. Klíma do bytu alebo domu nie je určená na to, aby ste si na jej inštalácii overovali svoje technické zručnosti.

Vyžaduje si odborný prístup, pretože sa môžete stretnúť s problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť. „Klimatizačnú jednotku môžete pri neodbornej manipulácii poškodiť a stratíte tak nárok na záruku poskytovanú výrobcom. Na internete existuje veľa návodov na to, ako naištalovať klimatizáciu, ale žiaden odborník vám nepovie, že je to dobrý nápad. Odbornú montáž klimatizácie nemôže robiť hocikto, potrebujete na to certifikát o odbornej spôsobilosti narábať s chladiacimi médiami,“ hovorí produktová manažérka pre klimatizácie zo ZSE, Lenka Gergeľová. Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami.

Na inštaláciu klimatizačnej jednotky si privolajte spoľahlivú firmu, ktorá dokáže pokryť všetky technické práce súvisiace s montážou klimatizácie. Spoznáte ju podľa toho, že si miesto inštalácie, teda váš byt, prídu obzrieť vopred a dohodnú sa s vami na celom postupe.

Profesionáli zo ZSE si s vami v prvom kroku dohodnú obhliadku bytu, prekonzultujú s vami správne miesto na umiestnenie klimatizačnej jednotky, vysvetlia vám proces inštalácie a nakoniec si spoločne dohodnete presný termín montáže.

Za štyri hodiny môžete chladiť

Montáž klasického monosplitu, to znamená jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky trvá približne štyri až šesť hodín. Ak ste sa rozhodli pre multisplit s viacerými vnútornými jednotkami, inštalácia zaberie približne osem až desať hodín. Všetko však závisí od konkrétneho typu inštalácie. Spoľahlivá profesionálna firma zároveň zanechá váš byt po montáži klimatizácie v takom stave, v akom bol pre ňou.

Inštalácia klimatizácie si vyžaduje aj menšie stavebné práce, na ktoré by ste mali svoj byt pripraviť. Pracovníci budú musieť urobiť jeden päť centimetrový prieraz cez obvodovú stenu budovy, čo je hlučná a prašná práca. Montážni pracovníci zo ZSE používajú priemyselný vysávač, takže sa prachu nemusíte obávať. Na hluk však vopred upozornite susedov.

Nábytok môžete ochrániť maliarskou fóliou. Zároveň vytvorte v miestnosti miesto pre náradie, inštalačný materiál a samotných montážnych pracovníkov. Všetko potrebné na montáž si ZSE prinesie k vám domov. Ak si klimatizáciu zakúpite v ZSE, máte dovoz, montáž, obhliadku a poradenstvo o umiestnení klimatizácie v cene klimatizácie na splátky aj v prípade, že uprednostníte jednorázovú platbu.

Vy sa nemusíte o nič starať. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a dobrou náladou. Myslite na to, že za štyri hodiny už budete môcť vychladiť vašu domácnosť.

Klimatizáciu neinštalujte k zdrojom tepla, nad posteľ môžete

Umiestnenie vnútornej klimatizačnej jednotky vo vašom byte alebo dome by ste si mali dobre zvážiť a premyslieť. Od miesta inštalácie totiž závisí jej ďalšie komfortné prevádzkovanie. „Pri obhliadke a osobnej konzultácii so zákazníkom dokážeme v ZSE vhodne usmerniť jeho predstavy o umiestnení vnútornej jednotky. V zásade by sme však pri ochladzovaní mali rozmýšľať o miestnosti, v ktorej sa ľudia najviac zdržiavajú, tým viac, ak je to v lete pomerne teplá miestnosť. Vtedy má kúpa a inštalácia klímy najväčší zmysel,“ popisuje Lenka Gergeľová zo ZSE.

Vnútorná jednotka musí mať okolo seba dostatok priestoru na prúdenie vzduchu.  Najideálnejšie 15 až 20 centimetrov z každej strany. Vzduch na chladenie sa nasáva zhora, preto sa nemôže inštalovať celkom ku stropu.

Vyhnite sa tomu, aby ste vnútornú klimatizáciu inštalovali v blízkosti rôznych zdrojov tepla alebo na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu. „Klimatizácia má vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia. Klimatizácia sa môže prehrievať, zvyšovať svoj výkon a zároveň spotrebu elektriny,“ vysvetľuje dôležitosť správneho umiestnenia Gergeľová.

V minulosti sa neodporúčalo umiestňovať zariadenie nad posteľ, sedačku alebo pracovný stôl. Všade tam, kde by na vás mohol fúkať chladný vzduch. Dnes to však už neplatí. „Ak si vyberiete klimatizácie s režimom Comfort Airflow značky Daikin alebo systémom Wind-Free od spoločnosti Samsung, nehrozia vám žiadne zdravotné riziká. Obe funkcie umožňujú prúdenie chladného vzduchu cez bez pocitu prievanu,“ dopĺňa Lenka Gergeľová zo ZSE.

Klimatizačné jednotky (vonkajšiu i vnútornú) je zároveň ideálne umiestniť na rovnakú stenu, každú z jednej strany. Optimálna vzdialenosť medzi oboma jednotkami je tri až päť metrov.

Nepodceňujte umiestnenie vonkajšej jednotky

Ak montujete klimatizáciu na vlastný rodinný dom, odpadajú vám akékoľvek starosti s hľadaním vhodného miesta pre vonkajšiu jednotku. Záleží len na technických požiadavkách a vašom vkuse, kam jednotku umiestnite. V prípade inštalácie v bytovom dome musíte brať do úvahy, že fasáda je spoločný majetok vlastníkov bytov.

„Zvážte umiestnenie vonkajšej jednotky tak, aby jej chod čo najmenej obťažoval susedov. Premyslite si, kam budete odvádzať prebytočný kondenz (čistú vodu). V čase veľkých horúčav to môže byť aj 40 litrov denne. Nie je totiž v poriadku túto vodu nechať „len tak“ stekať po balkóne, či stene bytového domu,“ upozorňuje Gergeľová.

Umiestnenie vonkajšej jednotky je dôležité prispôsobiť aj tomu, aby nijako nenarúšala vzhľad bytového domu a nepoškodzovala jeho fasádu. Odvod kondenzátu je tak možné vyriešiť zbernou nádobou, napríklad vedrom na vašom balkóne, ktoré budete pravidelne vyprázdňovať.

Vonkajšia jednotka by mala mať okolo seba dostatok miesta na prúdenie vzduchu, mala by byť chránená proti poveternostným podmienkam a ľahko prístupná kvôli čisteniu a servisu.

Nezabudnite sa dohodnúť so susedmi

Klimatizácia je podľa Stavebného zákona považovaná za technické zariadenie, rovnako ako satelit, exteriérový sušič bielizne alebo markíza. Montáž klimatizácie v bytovom dome nevyžaduje žiadne stavebné povolenia. Musí však byť schválená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytového domu a prípadne aj ohlásená stavebnému úradu.

Ak by ste vonkajšiu klimatizačnú jednotku len položili na balkón, nemusíte nič ohlasovať. Vo väčšine prípadov sa však tieto jednotky kotvia do obvodového plášťa bytového domu. Preto sú potrebné stavebné úpravy, ktorými sa mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu. Z toho dôvodu je potrebný súhlas väčšiny vlastníkov bytov.

„Ak plánujete montovať vonkajšiu jednotku na fasádu a nie na balkón, a bytový dom je zateplený, určite kontaktujte správcu a realizačnú firmu kvôli záruke fasády. Ak bytový dom nie je zateplený, počítajte s touto možnosťou do budúcnosti a vonkajšiu jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu. Tak, aby sa medzi jednotku a fasádu vošla v budúcnosti izolácia,“ odporúča Lenka Gergeľová zo ZSE.

Ak si chcete nainštalovať klimatizáciu do bytu, ktorý nemáte v osobnom vlastníctve, budete potrebovať písomné povolenie majiteľa bytovej jednotky. Nepodceňte tento fakt, pretože v opačnom prípade môže majiteľ požadovať za nepovolenú montáž zariadenia finančnú kompenzáciu alebo uvedenie bytu do pôvodného stavu.

V neposlednom rade nezabúdajte na svojich najbližších susedov. V rámci udržiavania dobrých vzťahov ich informujte o vašom zámere namontovať si klimatizáciu. Bez predchádzajúceho upozornenia by im mohol hluk vonkajšej jednotky alebo odtok kondenzátu prekážať. Vysvetlite im, že inštaláciou klimatizácie nijako nezasiahnete do ich komfortu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.