Veríte v jedlo z čerstvých surovín, no dostanete iba polotovar. Zisťovali sme, koľko reštaurácií ich používa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Varia nám reštaurácie z polotovarov? Veľký prieskum v gastrosektore ukázal, že väčšina reštaurácii ich pri príprave jedál používa. Ako najčastejší argument uvádzajú, že im to v kuchyni šetrí čas a personál.

Prieskum tiež zisťoval, ako sa premietlo zníženie DPH pre gastro v cenách.

Prečítajte si tiež:

Väčšina polotovary používa

Čerstvé alebo vybraté z mrazničky? Prieskum pre spoločnosť Edenred sa pýtal desiatok reštaurácii po celom Slovensku, z čoho varia svoje menu. Potešiteľné je, že podnikov, ktoré fungujú čisto iba na polotovaroch je mizivo málo.

No polotovary sa predsa len objavujú, a to až v takmer 60 percentách reštaurácií. Používajú ich tam ako doplnok k čerstvým surovinám. Zvyšok, teda 40 percent prevádzok tvrdí, že polotovary vôbec nepoužívajú.

Šéfkuchárov sme sa opýtali, prečo sú polotovary v profi kuchyniach stále tak populárne. Uľahčujú prácu, keď má podnik málo ľudí. Šetria peniaze, aj čas a sú ľahšie uchovateľné.

Prečítajte si tiež:

Znížená DPH cenami nepohla

Prieskum sa pýtal aj zákazníkov, či dokážu akceptovať polotovar na tanieri, ak je cena za jedlo nižšia. Až polovica ľudí preferuje čerstvosť, no napríklad každý šiesty sa vôbec nestará o to, z čoho má uvarené jedlo.

Čo ale zákazníci riešia, je cena. Aj keď je DPH od januára v gastrosektore znížená na 10 percent, ceny v jedálničkoch to neovplyvnilo.

Takmer 80 percent ľudí sa vyjadrilo, že naopak narástli. Aj drvivá väčšina reštaurácií potvrdila, že ceny za obedy to neovplyvnilo, naopak museli ísť hore o desať až dvadsať percent.

Prečítajte si tiež:

Ekologické obaly

Prieskum tiež ukázal, že ekologické myslenie prichádza do reštauračného biznisu len veľmi pomaly, až dve tretiny reštaurácií používajú pri balení jedla stále plastové obaly, len tretina využíva čisto ekologické.

Polovica ľudí podľa prieskumu vôbec nerieši, v čom má jedlo zabalené.

Ľudia v gastrobiznise zároveň tvrdia, že aj keď sa po pandémii zákazníci do reštaurácií vracajú, ide to len veľmi pomaly. Každý druhý oslovený sa vyjadril, že obed si radšej nosí z domu.

Až 60 percent reštaurácii potvrdilo, že ich tržby nedosahujú výšku, ktorá bola pred covidom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.