Prvým seniorom prišli rodičovské dôchodky. Nezaobišlo sa to bez problémov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zatiaľ im neprišlo nič alebo menej, než čakali. Väčšina dôchodcov dostane tento mesiac spolu s pravidelnou penziou aj prilepšenie – nový rodičovský dôchodok. Viacerí seniori sú ale zmätení. Hoci majú pracujúce deti, žiadne extra peniaze im neprišli. Alebo im Sociálna poisťovňa zarátala iba časť potomkov.

Väčšina dôchodcov má bohatý máj. Viac než 850-tisícom z nich Sociálna poisťovňa v termíne výplaty penzie pošle aj rodičovskú penziu naraz za celý tento rok.

 „Priemerný rodičovský dôchodok máme v sume 306 eur 20 centov,“ priblížil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Iľko.

Nový príspevok odhaľuje diery, ktoré máme v štátnych registroch. Rodičovský dôchodok vypočítava poisťovňa z príjmov detí za rok 2021 - ako 1,5 percenta z ich hrubej mzdy každému z rodičov.

Zdroj: TV Markíza

To znamená, že najprv treba identifikovať konkrétne rodinné vzťahy. 60-tisíc dôchodcov teraz nevedeli spoľahlivo spárovať s ich deťmi. V máji tak extra peniaze tak ako ostatní nedostanú. Počkať budú musieť ďalšie mesiace.

Lehota je do konca septembra.

Prečítajte si tiež:

Ďalším už rodičovský dôchodok síce prišiel, no nižší, ako čakali. Z rozhodnutia zistili, že im poisťovňa nezohľadnila všetky deti.

Pani Valéria z Prešova napríklad zistila, že svokre priznali rodičovskú penziu len za 4 zo 6 detí.

 „To bola tá chyba, že neboli zarátaní štvrté a šieste dieťa. Zisťovali sme, prečo to takto dopadlo,“ povedala nám pani Valéria.

Dôvod môže byť prozaický – že syn či dcéra v roku, ktorý sa berie do úvahy, neplatili odvody. Alebo že dieťa dôchodcovi rodičovský príspevok odmietlo.

No môže byť za tým aj chyba v registri fyzických osôb, z ktorého úradníci vychádzajú.  Takto to je aj v prípade svokry pani Valérie.

„Na sociálke nám povedali, že máme doniesť originál rodný list a občiansky preukaz dôchodcu,“ dodala Valéria.

Prečítajte si tiež:

Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková dopĺňa, že môže dochádzať k duplicite rodných čísiel, alebo je nesúlad, že dieťa má uvedeného rodiča, ale rodič v registri to dieťa nemá, alebo dieťa má uvedených viacero rodičov.

Ak sa vám rozhodnutie o rodičovskom dôchodku nezdá, najlepšie urobíte, ak sa zastavíte priamo na pobočke Sociálnej poisťovne. Tam preveria, či naozaj ide o chybu a prípadne si vypýtajú rodné listy vašich detí.

Najvyšší celoročný rodičovský príspevok zatiaľ Sociálna poisťovňa priznala za 11 detí v sume vyše 2300 eur. Od budúceho roka už bude bonus za deti vyplácať nie naraz, ale mesačne.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.