Z východného Slovenska odchádza veľký investor. Viac ako tisícka ľudí nútene zmení zamestnávateľa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z východného Slovenska odchádza veľký investor. Ešte v lete začne popradskú fabriku na práčky opúšťať americký kapitál.

Whirlpool sa sťahuje zo Slovenska, z Poľska aj z Talianska. U nás zanechá 1100 zamestnancov.

Okrem popradského primátora nám informáciu potvrdili aj ďalšie dva od seba nezávislé zdroje z prostredia Americkej obchodnej komory a z Európskeho parlamentu.

Prečítajte si tiež:

Neoficiálne sú v tom normy

Neoficiálne sa šepká, že za stiahnutím sa z Európy môžu byť čoraz prísnejšie zelené normy na spotrebiče.

Americký výrobca bielej techniky sa v skutočnosti sťahuje z celého regiónu, ktorý okrem Európy zahŕňa aj Blízky východ a Afriku.

V Poprade nezostane po Whirlpoole v zemi diera. Závod aj so zamestnancami ovládne turecká korporácia Arcelik prepojená so značkou Beko.

Získa trojštvrtinový podiel v novovytvorenom európskom holdingu, Američania si v ňom nechajú zatiaľ štvrtinu.

Otázky sme zaslali aj Whirlpoolu. Zaujímalo nás napríklad, či sa výrobky americkej značky budú v Európe ďalej aspoň predávať, a ako to bude so záručným servisom už predaných prístrojov.

Odpovede sme dostali dva dni po odvysielaní reportáže.

Doplnené dňa 18. mája v čase o 11:29 o vyjadrenie spoločnosti Whirpool:

Tlačové vyhlásenie spoločnosti Whirlpool Corporation, Whirlpool Slovakia Home Appliances spol. s r.o., WHIRLPOOL SLOVAKIA spol. s r.o. a Whirlpool ČR, spol. s.r.o.

  • V súvislosti s televíznou reportážou odvysielanou dňa 16. mája 2023 na Slovensku, ktorá sa týkala spoločnosti Whirlpool Corporation, jej výrobných podnikov, dcérskych spoločností a celkovej budúcnosti na Slovensku, v Českej republike a v Európe, by sme radi upresnili nasledovné:
  • Spoločnosť Whirlpool Corporation oznámila už 17. januára 2023 uzavretie dohody so spoločnosťou Arçelik A.Ş (ďalej len “Arçelik”) o vytvorení novej spoločnosti. Tá vychádza zo spojenia hlavného európskeho podnikania Whirlpool v oblasti veľkých domácich spotrebičov a spoločnosti Arçelik – veľké domáce spotrebiče, spotrebná elektronika, klimatizácia a malé domáce spotrebiče. Vlastníctvo novovzniknutého subjektu bude v pomere podielov 25% Whirlpool a 75% Arçelik. Transakcia zahŕňa aktivity Whirlpool v Európe a Veľkej Británii a týka sa výrobných závodov, lokálnych predajných organizácií a zákazníckeho servisu naprieč Európou a Veľkou Britániou, vrátane aktivít v Poprade. Predpokladá sa, že transakcia, ktorá podlieha schváleniu zo strany regulačných orgánov, štandardným podmienkam uzatvárania dohôd a požadovaným konzultačným postupom, sa uskutoční v druhej polovici roka 2023.
  • Vznikom novej európskej spoločnosti s predpokladaným obratom 6 miliárd eur (na základe výsledkov z roku 2021), podnikajúcej v oblasti domácich spotrebičov dôjde k zlúčeniu toho najlepšieho, čo obe firmy prinášajú. A to prostredníctvom atraktívnych značiek, udržateľnej výroby, inovácii výrobkov a spotrebiteľských služieb a využitia silných stránok týchto spoločností a táto bude mať pozitívny dopad na spoločnosť aj na planétu.
  • Tvrdenie alebo špekulácie, že "dôvodom odchodu z Európy sú čoraz prísnejšie európske environmentálne normy týkajúce sa výroby spotrebičov", sú nepravdivé a zavádzajúce. Aktivity spoločnosti Whirlpool v regióne EMEA a na celom svete boli vždy v súlade s princípmi udržateľnosti a inovácií a všetky jej aktivity a výrobky boli a sú v súlade s najprísnejšími pravidlami a predpismi.
  • Po uzavretí navrhovanej transakcie budú aktuálne aktivity na Slovensku a v Českej republike vrátane výroby, predaja a spotrebiteľských služieb naďalej fungovať pod novou spoločnosťou.
  • V súvislosti s odvysielanou reportážou, spoločnosť Whirlpool Corporation ani jej slovenské entity ( WHIRLPOOL SLOVAKIA, spol. s.r.o. - výrobný závod v Poprade a spoločnosť Whirlpool Slovakia Home Appliances, spol. s.r.o.) a ani jej európske alebo globálne kancelárie, neobdržali žiadne žiadosti o zodpovedanie akýchkoľvek otázok alebo doplnenie informácií.
Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.