Desiatkam domácností v Chorvátskom Grobe odstavili pre dlh pitnú vodu

Na snímke symbolické otvorenie prvej etapy obchvatu regiónu Malokarpatska v Chorvátskom Grobe.
Chorvátsky Grob. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Desiatkam domácností vo viacerých častiach Chorvátskeho Grobu v okrese Senec odstavili v stredu (17. 5.) ráno pitnú vodu. Spravil tak prevádzkovateľ verejného vodovodu a kanalizácie v obci - Inštitút monitoringu a analýz (IMAZ).

Dôvodom má byť narastajúci dlh spoločnosti Agilita vodárenská spoločnosť (AVS) za vodné a stočné, ale aj neoprávnený odber pitnej vody bez uzatvorenej zmluvy. Informuje o tom obec na sociálnej sieti.

Išlo o desiatky domácností vo viacerých častiach Chorvátskeho Grobu - v lokalite Hrudky, v lokalite Brusnicová v Panónskom háji 2 a lokalite Agátová v Panónskom háji 3 - v časti Čierna Voda.

Prečítajte si tiež:

Dodávku vody obnovil IMAZ, ktorý sa stal núteným správcom vodárenskej infraštruktúry, podvečer. Dôvodom odstávky bol narastajúci dlh spoločnosti Agilita vodárenská spoločnosť (AVS).

„Mojou jedinou prioritou bolo túto zložitú situáciu vyriešiť v čo najkratšom možnom čase, aby obyvatelia dotknutých lokalít mali vodu čím skôr,“ zdôraznila starostka obce Vladimíra Vydrová.

Obyvatelia dotknutých lokalít obce Chorvátsky Grob budú odteraz uhrádzať vodné a stočné spoločnosti IMAZ.

Tá sa rozhodnutím Okresného úradu Bratislava stala núteným správcom. V tejto súvislosti bude vodárenská spoločnosť v najbližších dňoch vykonávať zároveň aj odpočty vodomerov.

„Dlh AVS voči nám sa už vyšplhal na viac ako 210-tisíc eur a každým dňom rastie. Nevidíme preto inú možnosť, ako pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku, ktorý bohužiaľ pocítia aj obyvatelia niektorých lokalít v Chorvátskom Grobe,“ uviedol konateľ spoločnosti IMAZ Miroslav Čelinský.

Porušenie ustanovení

AVS vo svojej reakcii po odstávke uviedla, že spoločnosť IMAZ porušuje konkrétne zákonné ustanovenia.

„Z dôvodu, že nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu týkajúcom sa dodávky pitnej vody s našou obchodnou spoločnosťou, rovnako nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu s odberateľmi," skonštatovala.

Kroky IMAZ-u vníma ako konanie, ktoré občanov obce dostáva do pozície rukojemníkov.

„A to len preto, že si táto spoločnosť nedokáže/nevie vysporiadať prevádzkovo-súvisiace vzťahy," povedali z AVS.

Zároveň podotkli, že za prerušenie dodávky pitnej vody bola zodpovedná obec Chorvátsky Grob, ktorej zákonná povinnosť zabezpečiť dodávku pitnej vody je upravená v zákone o obecnom zriadení.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.