Úrodu ovocia zničilo počasie. Pozrite si v prehľadnej tabuľke, o koľko menej ho tento rok dopestujeme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tohtoročné jarné mrazy prišli príliš skoro a bežné opatrenia nestačili. Výsledkom bude extrémne slabá úroda marhúľ, čerešní, sliviek aj jahôd. Zákazníci si preto v obchodoch za obľúbené ovocie priplatia. Ovocinári veľkú pomoc od štátu nečakajú.

Tohtoročná úroda ovocia bude katastrofálna. Marhúľ bude až o 80 percent menej, broskýň o 60 percent, úroda čerešní a sliviek klesne o 40 percent oproti celoštátnemu dlhodobého priemeru a úroda jabĺk a hrušiek klesne o pätinu.

Príčinou je počasie a skoré jarné mrazy. Opatrenia za tohtoročných podmienok nestačili a na lepšie technológie pestovatelia nemajú peniaze. 

Prečítajte si tiež:

Ceny stúpnu aj o pätinu

Prezident ovocinárskej únie Marián Varga vysvetľuje, že problémom bolo to, že mrazy prišli veľmi skoro. Veľká hmota arktického vzduchu vpadla nad územie Európy.

„Bežne používame kúrenie. To pomáha, keď sú neskoršie jarné mrazy, keď studený vzduch padne dolu. Keď kúrime, tak zvýšime jeho teplotu, alebo môžeme použiť aj metódu helikoptérami, ktorými stláčame teplý vzduch k zemi. Tento rok teplý vzduch stále utekal hore a protimrazová ochrana za týchto podmienok nefungovala. Niečo sme zachránili, ale boli to enormné náklady so slabším výsledkom,“ konštatuje Varga. 

Zamáva to aj s cenami. Podľa Vargu by sa výpadok nemusel na cenách výrazne prejaviť, keby išlo o problém len na Slovensku. Zasiahnutá je však úroda v celej Európe.

Marhúľ a teplomilného ovocia bude mať menej aj Španielsko a Taliansko. Ceny ovocia v našich obchodoch podľa Vargu stúpnu o desať až dvadsať percent. 

Poukazuje aj na to, že tento rok boli jablká lacnejšie ako vlani a ovocinári tak nemali peniaze na lepšiu protimrazovú ochranu.

Prečítajte si tiež:

Pomoc od štátu nečakajú

Pre klimatickú krízu sú aj u nás výkyvy počasia čoraz častejšie. Podobné mrazy sa preto budú zrejme vyskytovať aj v budúcnosti. 

Varga veľkú pomoc od štátu neočakáva. „Nie sme naivní a nemyslíme si, že štát bude kompenzovať výpadky. Nie je z čoho,“ myslí si Varga. Jediné, čo môže ovocinárov zachrániť, je podľa neho trh a ľudia, ktorí budú ochotní si za dobré ovocie priplácať.

„Ak budú ľudia chcieť jesť pekné jahody, musia si priplatiť a potom nebudeme potrebovať pomoc od štátu,“ skonštatoval prezident ovocinárov. 

Zlú úrodu niektorého ovocia prognózovali pestovatelia už začiatkom marca. Ovocinár z Duloviec Dušan Szabó vtedy hovoril, že až 80 percent jeho úrody marhúľ je preč. Dodal, že keby vedeli, že použiť protimrazovú ochranu nemá význam, ušetria si prostriedky. Zrušili aj obľúbený samozber.

Pozrite si reportáž o tom, ako sa tento rok snažili poľnohospodári zachrániť svoju úrodu (29. 3.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.