Benzín opäť zdražel. Zlomil ďalšiu cenovú hranicu

Tankovanie benzínu na čerpacej stanici
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Benzín opäť zdražel. Síce len o dva centy, ale dostal sa na nepríjemnú hranicu. Nárast cien sa však podľa analytika ešte neskončil. Rozdiel medzi palivami zostáva naďalej priepastný.

Na prelome mesiacov sa ceny benzínu a nafty pohli výraznejšie nadol. A podľa vtedajšej situácie na trhu mali ísť ešte nižšie. Kým v okolitých krajinách aj klesli, u nás sa ceny palív prestali hýbať.

Napokon prišlo k zmene, ale k inej, ako sa očakávalo. Palivá totiž mierne zdraželi. A benzín si odvtedy tento trend osvojil, pričom jeho cena sa už dostala na úroveň euro šesťdesiat.

„Nárast cien pohonných látok na Slovensku bol spôsobený miernym zdražením ropy, ktorej cena tento týždeň vzrástla o dve percentá, keďže v stredu bol zverejnený stav amerických zásob ropy, ktoré zaznamenali medzitýždenný neočakávaný prudký pokles o viac ako 12 miliónov barelov,“ vysvetľuje komoditný analytik Lukáš Lipovský.

​Nafta si drží od benzínu výrazný cenový odstup

Nafty sa aktuálne zdraženie nedotklo. Tá sa drží na pôvodných hodnotách, čím je rozdiel medzi palivami naďalej priepastný. Momentálne hovoríme asi o 16 centoch na liter, čo po prepočte predstavuje pri priemernej 50-litrovej nádrži pre dieselové motory úsporu takmer 10 eur.

„Na základe posledného cenového vývoja očakávam, že v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch môžu ceny pohonných látok na Slovensku zaznamenať nárast od jedného do troch centov,“ avizuje analytik.

Ceny by na vyšších úrovniach mala udržiavať aj prichádzajúca letná motoristická sezóna.

„No dlhodobý výhľad na cenu ropy a pohonných látok je pre motoristov pozitívny, pretože Európa sa postupne dostáva z energetickej krízy, čo tlačí ceny nielen ropy, ale všetkých energetických komodít nadol, čo by sa malo pretaviť aj do podoby lacnejších palív na našich čerpacích staniciach,“ uzavrel Lipovský.  

Spaľovacie motory čaká neistá budúcnosť. Ako s nimi ďalej? Pozrite si našu reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.