Rodičovský dôchodok porušuje GDPR, Slovensku hrozí pokuta až 20 miliónov eur, tvrdí SaS

Babička
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Strane Sloboda a solidarita (SaS) sa nepáči zverejňovanie platov detí v súvislosti s rodičovským dôchodkom. Obrátila sa preto na Úrad na ochranu osobných údajov SR z dôvodu možného porušenia smernice GDPR pri vyplácaní rodičovského dôchodku.

Zásah do práv na ochranu osobných údajov, ktorý sprevádza zverejňovanie výšky mzdy detí, môže v konečnom dôsledku znamenať pre Slovenskú republiku pokutu až vo výške 20 miliónov eur, uviedla v piatok SaS.

Prečítajte si tiež:

„V posledných dňoch sa šíria viaceré príbehy o tom, ako sa celé rodiny rozprávajú o výške platov svojich detí a súrodencov. Niektorí sa navyše dozvedajú informácie o nemanželskom dieťati svojho partnera, iní sú na pochybách, či im dieťa rodičovský dôchodok odoprelo alebo iba Sociálna poisťovňa urobila chybu," upozornil poslanec za SaS Peter Cmorej.

Dodal, že k informáciám o plate sa môže okrem rodiča dieťaťa dostať napríklad aj aktuálny partner rodiča, ktorý nemusí byť druhým rodičom dieťaťa.

Podľa judikatúry Súdneho dvora EÚ je mzda osobným údajom, preto je na ňu uplatniteľné nariadenie o ochrane osobných údajov.

Cmorej upozornil, že podľa informácií strany sa v týchto dňoch pripravuje hromadná žaloba dotknutých občanov proti Slovenskej republike za spôsobenú nemajetkovú ujmu.

Prvým seniorom prišli rodičovské dôchodky. Nezaobišlo sa to bez problémov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.