Pracujú iba štyri dni v týždni. Fenomén zo zahraničia skúšajú aj prvé slovenské firmy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pracovať menej, ale efektívnejšie. Fenomén, ktorý zo zahraničia postupne prichádza aj na Slovensko. V praxi to pre zamestnancov niektorých firiem znamená, že odpracujú v týždni iba štyri dni. Na skúšku tento režim zavádza viacero spoločností. Zisťovali sme, ako im to funguje.

Syndróm vyhorenia

Kolobeh, ktorý poznáme takmer všetci - množstvo práce, stresu a nedostatok času na súkromný život. Takéto nastavenie však podporilo nástup niektorých civilizačných ochorení.

Často skloňovaným v posledných rokoch je napríklad syndróm vyhorenia, ktorý s vysokým pracovným nasadením priamo súvisí. Vo svete sa preto začalo experimentovať.

Pracovať sa začína len štyri dni v týždni.

„Štúdie zaznamenali, že títo zamestnanci sú oveľa efektívnejší a zároveň, je to veľkým benefitom pre zamestnancov, pretože si vedia lepšie zariadiť súkromný život. Všetky tieto fenomény, ktoré k nám prichádzajú zo zahraničia, sú veľmi veľkým lákadlom aj pre Slovákov, pretože tí, keď počujú, že by pracovali miesto päť dní iba štyri, tak je to veľký benefit,“ uviedla hovorkyňa portálu kariera.sk Katarína Tešla.

Prečítajte si tiež:

Nový trend skúšajú tri spoločnosti

​Na Slovensku sú známe zatiaľ len dve spoločnosti, ktoré na nový trend nastúpili. Na skúšku sa k nim chce však pridať ďalšia - najväčšia slovenská banka.

„Aktuálne ide o pilot, ktorý vyskúšame v niektorých oddeleniach našej banky. Chceme si vyskúšať, či to funguje a dáva zmysel. Je to taká prirodzená genéza, že ako postupne vznikol flexibilný pracovný čas, potom sme začali ponúkať homeoffice, tak toto je ďalšia téma, o ktorej sa vo firme intenzívne rozprávame,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

„Zamestnanci sú veľmi spokojní, my sme robili aj anonymnú anketu po prvých troch mesiacoch, je s tým obrovská spokojnosť,“ povedal Valér Hlobil, výkonný riaditeľ reklamnej agentúry Jandl.

Prečítajte si tiež:

Pochvaľujú si

Zamestnávatelia, ktorí tento model zaviedli na Slovensku, vidia prvé výsledky.

„Zatiaľ vidíme len samé benefity z toho vyplývajúce aj pre firmu, tým, že tá operatíva sa scvrkla do štyroch dní a tí, čo sú v piatok v práci, majú čas na rozvojové aktivity. Je tu väčší kľud. Vyzerá to tak, že aj produktivita sa výrazne zvýšila,“ dodal Valér Hlobil.

„Zamestnanci vo všeobecnosti oceňujú možnosť vybrať si pracovný režim podľa svojich preferencií a pracovnej agendy. Aktuálne využíva 4-dňový pracovný týždeň približne štvrtina našich zamestnancov, zvyšok naďalej pracuje v štandardnom 5-dňovom pracovnom režime,“ uviedla Daniela Tomášková, PR manažérka poisťovne NN.

Štvordňový pracovný týždeň so sebou prináša aj ďalší dôležitý benefit. Zamestnanci si totiž vedia lepšie nastaviť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Stále však existujú povolania, ktoré musia byť k dispozícii nonstop, akými sú napríklad lekári, policajti či hasiči. A skrátenie pracovného týždňa by sa v ich prípadoch zavádzalo len ťažko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.