Slovnaftu plánuje dýchať na chrbát. Dokáže Orlen zatlačiť ceny benzínu a nafty ešte nižšie?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na slovenskom trhu s čerpačkami sa na výslnie pomaly derie nová značka. Orlen sa totiž prebratím desiatok benzínok od Slovnaftu razom stal štvrtým najsilnejším hráčom. Poliaci však majú oveľa vyššie ambície. Otázkou je, či dokážu potlačiť ceny palív nižšie v porovnaní s konkurenciou.

Aj keď poľský Orlen pôsobí na slovenskom trhu už niekoľko rokov, relevanciu si získal až prebratím samoobslužných púmp Oliva a neskôr získaním v rámci veľkého medzinárodného bartra desiatok benzínok od Slovnaftu (MOL).  

Na mnohých miestach ešte prebieha preberanie, no už teraz sa Poliaci môžu pýšiť štvrtou najväčšou sieťou na Slovensku. Do začiatku letných prázdnin sa plánujú dostať na hranicu 90 čerpacích staníc.

„Samozrejme, aktuálnou fázou expanzie, keď sme prakticky každé dva týždne otvárali nové čerpacie stanice, sa náš rast na slovenskom trhu nekončí. Máme pred sebou ďalšie ciele, na Slovensku sa chceme stať dvojkou na trhu,“ vyhlásil hovorca spoločnosti Tomáš Schügerl.

Prečítajte si tiež:

​Orlen láka cenou na samoobslužné pumpy

Poliaci hlásia, že chcú zákazníkov lákať hlavne na kvalitné palivá za výhodnú cenu. Svoju cenotvorbu prispôsobujú lokalite, v ktorej sa pumpa nachádza.

„V našej sieti vo všetkých prípadoch udržiavame ceny, ktoré zohľadňujú expozíciu danej čerpacej stanice i rozsah ponúkaných služieb,“ dodal Schügerl.

V rámci Bratislavy si Orlen momentálne drží na dištanc Slovnaft, ktorý viac-menej určuje cenovú úroveň trhu. Poliaci sú o cent či dva lacnejší, čo vo výsledku urobí pri tankovaní len nepatrný rozdiel.

„Čo sa týka cenotvorby, tak môžeme ešte uviesť, že významnú časť našej siete na Slovensku tvoria samoobslužné stanice ORLEN Express, ktoré sú zo svojej podstaty nízkonákladové,“ ozrejmil Schügerl.

A pri nich už Poliaci išli výrazne nadol, keď sa už bavíme o úspore asi desať centov na liter.

​Slovnaft sa Orlenu neobáva

Slovnaft, ktorý je najdominantnejším hráčom na trhu, sa však príchodu novej konkurencie neobáva.

„Na Slovensku je silná konkurencia medzi čerpacími stanicami dlhodobo a zákazník rozhoduje o úspechu danej značky resp. jeho produktov a služieb,“ uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Zároveň dodal, že kľúčovou prioritou je zákazník.

„Počúvame našich zákazníkov, proaktívne identifikujeme a uspokojujeme ich potreby. Neustále inovujeme, aby sme naše výrobky a služby dostali na novú úroveň. Veríme tomuto nášmu smerovaniu a bez neho by sme nemohli byť úspešní,“ ozrejmil Molnár.

Oslovili sme aj OMV, ktoré sa nechcelo ku konkurencii vyjadriť, a Shell nám na otázky neodpovedal.

Prečítajte si tiež:

​​Orlen sa bude hrať s cenou

Otázkou je, či dokáže Orlen svojou expanziou narušiť súčasnú cenotvorbu na celom trhu. Analytik je skeptický.  

„Nemyslím si, že Orlen preberie riadenie cenotvorby na Slovensku. Orlen sa však snaží zvýšiť svoj podiel na trhu s pohonnými látkami nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, pričom chce zvýšiť kvalitu ponúkaných služieb na čerpacích staniciach v kombinácii s nižšími cenami palív,“ priblížil analytik Lukáš Lipovský.

Inak povedané, Poliaci zrejme budú útočiť na konkurenciu nižšími cenami.

„Orlen bude pravdepodobne operovať s nižšími maržami, čo by malo viesť k tomu, že ceny ich palív budú stabilne nižšie v porovnaní s inými konkurentmi,“ uzavrel Lipovský.

Spaľovacie motory čaká neistá budúcnosť. Ako s nimi ďalej? Pozrite si našu reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.