České reťazce pre tlak zákazníkov predlžujú otváraciu dobu. Majú sa na zmenu prichystať aj Slováci?

Žena nakupuje potraviny v obchode
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

V Česku až dva obchodné reťazce v krátkom čase menia otváracie hodiny. Predlžujú ich, v niektorých prípadoch až do 23.00 h. Odvolávajú sa na zákazníkov, ktorí sa čoraz častejšie dožadujú neskoršieho nakupovania. Mnohí Slováci by ich, naopak, ešte skrátili.

Česká pobočka Lidla mení po celej krajine otváracie hodiny. Od júna sa táto zmena totiž dotkne až 80 percent predajní. Asi v polovici z nich posunú záverečnú na deviatu večer, druhú polovicu až na desiatu. Jednu predajňu v Prahe dokonca testujú so záverečnou až o 23.00 h.

„Lidl chce týmto krokom vyhovieť zákazníkom, ktorí z najrôznejších dôvodov nestíhajú klasickú otváraciu dobu, a teda im vyhovuje nakupovať až neskoro večer,“ uviedla spoločnosť vo svojom stanovisku.

Zmenu hlási aj ďalší obchodný reťazec Penny Market. Ten bude počas celého leta otvorený o hodinu dlhšie.

„Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sme vo vybraných predajniach predĺžili predajnú dobu do 21.00 h. Otváraciu dobu predlžujeme od 1. júna do 30. septembra pre zvýšenie komfortu zákazníka, hlavne v turisticky atraktívnych lokalitách,“ vysvetlil pre český portál TN.cz hovorca spoločnosti Tomáš Kubík.

Prečítajte si tiež:

​Obchodné reťazce na Slovensku neplánujú žiadnu zmenu

Obchodné reťazce tento trend na Slovensku nebadajú. Slovenský Lidl na rozdiel od toho českého preto neplánuje nič meniť.

„Lidl Slovenská republika momentálne neuvažuje nad úpravou otváracích hodín,“ uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Bezák.

Rovnako je na tom aj Kaufland, ktorý má s Lidlom rovnakú matku. Tesco sa zasa snaží prispôsobovať otváracie hodiny v závislosti od lokality.  

„Naše obchody sú otvorené sedem dní v týždni a otváracia doba je prispôsobená preferenciám zákazníkov v lokalite, zároveň v mnohých miestach je dlhšia v porovnaní s väčšinou konkurencie,“ dodala PR manažérka spoločnosti Mária Zerzanová.

Podobne je na tom aj Billa.

„Otváracie hodiny pre našich zákazníkov máme už dnes prispôsobené frekvencii pohybu zákazníkov podľa lokalít,“ pridala sa hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová. 

Prečítajte si tiež:

​Aj Slováci chcú zmenu, ale opačnú

Ani mnohí Slováci si neželajú predlžovanie predajnej doby. Väčšina zo stoviek komentujúcich pod našou výzvou na sociálnej sieti totiž vyjadrila presvedčenie, že by ich, naopak, ešte skrátila.

„Úplne by stačilo do 20., veď aj ľudia pracujúci v obchode majú rodiny,“ napísala Žaneta.  

„Určite nie. Aj tí zamestnanci majú svoje rodiny, deti. Čo tam budú spávať?“ opýtala sa Daniela.  

„Pamätám si, ako to bolo kedysi. Od pondelka do piatku otvorené od 6.00 hod. do 19.00 hod. Sobota od 7.00 hod. do 13.00 hod. V nedeľu zatvorené,“ porovnal s minulosťou Michal.

Ešte pred pár rokmi boli niektoré veľké hypermarkety otvorené nonstop. Neskôr sa Tesco rozhodlo skrátiť ich otváraciu dobu do polnoci. Momentálne sú obchody najväčších reťazcov otvorené najdlhšie do desiatej večer.

Pozrite si reportáž o tom, či sa osvedčili cenové stropy. Nakrúcal René Medzihradský. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.