Od júna sa zamestnancom zvýšili príplatky za prácu v noci a cez víkend. Pozrite si o koľko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už druhý víkend robili za viac peňazí. Od júna sa zamestnancom zvýšili príplatky za prácu v čase, keď sú ostatní doma. Hodina odrobená v noci, v sobotu či nedeľu sa po novom cení o 20 až 40 centov viac. Zamestnávatelia žiadajú, aby z vyšších príplatkov nemuseli platiť aspoň odvody.

Je čas, keď sa väčšina ľudí ešte slastne prehodí v spánku na druhý bok. Ján je ale o štvrtej v noci v plnom nasadení v práci. Kravy potrebujú podojiť nielen za bieleho dňa. „Začíname prvým dojením o 4 ráno, zvykol som si. Robota ide, ako má. Aj dakto musí robiť, keď iní spia,“ hovorí dojič Ján Itaš.

Posledné dva roky boli príplatky pre takýchto zamestnancov zmrazené na rovnakej sume. Od júna sa ale novelou opäť napojili na minimálnu mzdu a výraznejšie narástli. Za hodinu v noci dostanú po novom k štandardnej výplate 1,60 navyše, v nedeľu cez 4 eurá. Napríklad pri 10 nočných v mesiaci bude júnová výplata oproti tej predošlej vyššia asi o 14 eur.

Zamestnávatelia rozmrazenie príplatkov kritizujú. To, že sa nezmenia, bolo súčasťou dohody o minimálnej mzde s vládou a odbormi. „Zvyšovanie príplatkov v konečnom dôsledku môže prispieť k rastu spotrebiteľských cien. Potlačiť infláciu potom bude veľmi ťažké,“ myslí si ekonóm SAV Vladimír Baláž.

Pekári už napríklad ohlásili, že croissanty či rožky, ktoré pečú v noci, budú drahšie. Spoliehajú sa ešte na novelu v parlamente, ktorá by príplatky oslobodila od zdravotných a sociálnych odvodov.  

 

V Rakúsku či Nemecku sú napríklad príplatky všade oslobodené od odvodov aj daní. Neteší to len firmy. Zamestnanci v tom prípade v čistom dostanú oveľa viac.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.