Obchodníci lákajú na balkónové solárne panely. Odborníci varujú, že bezpečnosť aj úspora sú otázne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vlastná výroba elektriny môže byť v čase vysokej inflácie lákadlo. Na trh sa dostali aj solárne panely, ktoré podľa výrobcov môžete inštalovať aj sami a ušetríte peniaze. Odborníci upozorňujú, že to má viacero nástrah a vôbec neodporúčajú, aby ste si elektráreň montovali bez inštalatéra.

Obchodné reťazce a e-shopy predávajú solárne panely na výrobu elektrickej energie zo slnečných lúčov. V popise sľubujú, že inštalácia je jednoduchá a kolektory stačí zapojiť do siete.

Odborník upozorňuje, že zapájať panely bez odbornej asistencie môže byť nebezpečné. Otázna je aj finančná úspora.

Zverte sa do rúk odborníkov

Na slovenskom trhu sú desiatky solárnych panelov. Niektoré sú určené napríklad na nabíjanie autochladničiek alebo zohrievanie vody v bazénoch.

Kúpiť sa dajú aj také, ktoré si dáte na okno alebo na balkón a dodajú vám energiu. Obchodníci to nazývajú aj balkónovou elektrárňou.

Sú výrazne lacnejšie ako panely, ktoré si objednáte cez spoločnosti distribuujúce energiu. Má to však niekoľko háčikov.

Ak sa rozhodnete zainvestovať do fotovoltiky a objednať si panely cez distribučné spoločnosti, prídu vám ich nainštalovať a napojiť. 

Výrobcovia lákajú na balkónové panely aj tým, že nemusíte volať nikoho, kto vám ich nainštaluje, a zvládnete to sami. Odborníci varujú, že to nie je ani jednoduché a ani povolené.

Inštalatér, ktorý sa venuje aj zapájaniu solárnych systémov, hovorí, že balkónový typ elektrární na Slovensku nie je povolený, pretože nespĺňa technické podmienky pripojenia do distribučnej sústavy. 

„Elektráreň obsahuje menič napätia, ktorý nie je schválený v distribúcii. Ďalšia nejasnosť vzniká v prípade, že ak takáto elektráreň nie je pripojená legálnou cestou do distribúcie, tak užívateľovi výrobu zarátava do siete. Ak sa robí distribučný proces, tak sa mení elektromer na tzv. IMS, ktorý vie rozoznať dodávku do siete,“ vysvetľuje technik Dávid Pastier. 

Takéto zariadenie môže byť legálne, ak zákazník požiada distribučnú spoločnosť o jeho zapojenie. 

Hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej spoločnosti Michaela Dobošová vysvetľuje postup zapojenia.

„Žiadateľ o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny uzatvorí so Západoslovenskou distribučnou zmluvný vzťah a splní obchodné a technické podmienky uvedené v zmluve. Následne je možné pristúpiť k výmene elektromera za taký, ktorý zaznamenáva dodávku elektriny do sústavy,“ hovorí Dobošová.

Niektorí výrobcovia pred rizikami varujú a odporúčajú zveriť sa do rúk odborníkov.

Prečítajte si tiež:

Faktúra môže byť ešte vyššia

Dobošová radí, že z pohľadu bezpečnosti je dôležité skontrolovať si, o aký typ zariadenia ide. 

„Zdroj totiž môže byť napríklad špecializovaný na iné trhy, kde sa využíva iný rozsah napätia, ako je prevádzkovaná NN (nízkonapäťová) hladina sústavy, prípadne môže mať iné nastavenie ochranných funkcií,“ hovorí Dobošová.

V prípade, že by ste si nainštalovali zariadenia, ktoré využívajú iný typ napätia, môžete poškodiť vlastné spotrebiče, ale aj majetok susedov.

Technik Pastier tiež upozorňuje, že pre laika je veľmi nebezpečné, keď si človek snaží panel namontovať sám a určite to neodporúča.

Solárne panely v slovenských obchodoch.
Solárne panely v slovenských obchodoch. Zdroj: TVNOVINY.sk

Okrem bezpečnosti by mali zákazníci zvážiť aj ekonomické hľadisko. Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida hovorí, že v dobe, keď sú dodávky elektriny na Slovensku za výhodné ceny, je otázne, či sa oplatí investovať do vlastnej výroby elektriny. 

„Základným pravidlom je využitie elektriny v čase, kedy je vyrobená, čo paradoxne býva v časoch, kedy je väčšina ľudí v práci či v škole. Ďalším problémom môže byť neefektívne využitie fotovoltiky, keďže umiestnenie panelov na balkóne asi nebude ideálne,“ vraví Badida. 

Dobošová zo ZSE tiež pripomína, že ak si nainštalujete panely sami a nevymeníte elektromery, môžete na tom ešte prerobiť.

„Štandardné elektromery sú nastavené tak, aby všetku elektrinu, ktorá nimi pretečie v akomkoľvek smere, zarátali do odberu, teda do spotreby elektriny. Elektromer by tak aj elektrinu, ktorú tento výrobný zdroj dodal ako prebytok do distribučnej sústavy, zarátal ako spotrebu, čiže zákazník by dostal vyššiu faktúru,“ dodáva Dobošová.

Netreba zabudnúť ani na to, že na inštaláciu panelu na bytovom dome treba súhlas vlastníkov bytov a správcu domu. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.