Otvorili nový hraničný priechod na juhu Slovenska. Šetrí čas aj peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ušetrí nám nielen čas, ale aj peniaze za benzín a naftu. V Radvani nad Dunajom na juhu Slovenska otvorili ďalší hraničný priechod. K južným susedom nás skratkou odvezie nová kompa. 

Zmestí sa na ňu 80 ľudí alebo osem vozidiel so 40 pasažiermi. Kompa na novom hraničnom priechode medzi Slovenskom a Maďarskom je od štvrtka v prevádzke.  

„Je to 42 kilometrov, keby sme chceli ísť okolo cez Komárno, cez komárňanský most do obce Nészmély, a takto to bude približne 800 metrov,“ opisuje starosta obce Radvaň nad Dunajom Ľubomír Púchovský.

Prečítajte si tiež:

Spoja sa rodiny aj biznis

Vedia to všetci, ktorí túto cestu využívajú. Ak nie sú zápchy, v aute sedia viac než hodinu. 

„Týmto projektom sa priblížia rodiny, rôzne obchodné vzťahy, takisto turizmus, spoja sa dve cyklotrasy, takže si myslím, že tento projekt bude mať naozaj aj ekonomicko-sociálny rozmer,“ dodáva Púchovský.

Či už cesta do práce alebo za priateľmi, ľudia, ktorí budú využívať novú kompu, ušetria veľa času. Na druhý breh sa dostanú za dvanásť a pol minúty.

„Doteraz som pomerne často rozprával o tom, že na Slovensku sa sústredíme v rámci čerpania eurofondov viac na procesy ako na výsledok a toto je práve jeden z tých výsledkov, ktorý môžeme aj vďaka eurofondom na Slovensku vidieť,“ hovorí minister investícií Peter Balík.

Prečítajte si tiež:

Kompa bude zatiaľ bezplatná

Zaujímavosťou pri stavbe cezhraničného partnerstva je, že staviteľ rampy na maďarskej ako aj slovenskej strane je z Maďarska, podobne ako aj prevádzkovateľ kompy. 

Minimálne dva roky bude kompa bezplatná. Premávať bude osemkrát denne počas pracovných dní.

Cez víkend jazdy zdvojnásobia. Toho, že by o túto prepravu záujem nebol, sa neobávajú. Takmer šesť milión eur je vraj investovaných na správnom mieste. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.