Chcú robiť z domu a mať benefity. Mladým manuálna práca nevonia, nerozhoduje ani pekný plat

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovákom sa nechce manuálne pracovať. Viaceré pozície zamestnávatelia nevedia obsadiť aj mesiace. Mladí ľudia radšej volia menej namáhavú prácu alebo odchádzajú robiť do zahraničia za vyšší plat. Preto je pre firmy čoraz náročnejšie plnohodnotne fungovať.

Časy, kedy si zamestnávateľ vyberal svojho zamestnanca, sú dávno preč a aktuálne o nového pracovníka musia firmy čoraz viac bojovať.

Svoje o tom vedia aj v poľnohospodárstve. Na každej pozícii im chýbajú desiatky zamestnancov. Či ide o agronóma, zootechnika, traktoristu, dojiča, alebo pastiera.

Prečítajte si tiež:

Problémom nie je plat

Problémom podľa podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslava Štefčeka nie je výška platu, keďže priemerný plat zamestnanca sa pohybuje od 1500 až do dvetisíc eur. Skôr im práca v poľnohospodárstve nevonia.

„Vždy sa bralo tak, že v tom poľnohospodárstve je práca pre tých najmenej zdatných. Ale nie je to tak, dnes potrebujeme kvalifikovaných odborníkov,“ hovorí Štefček.

Prečítajte si tiež:

Mladých to neláka

Podobný problém s nedostatkom zamestnancov pociťuje aj priemysel a výroba.

Hlavným problémom je, že starší zamestnanci odchádzajú do dôchodkov a mladých, väčšinou manuálna práca neláka a aj keď áno, radšej za ňou odchádzajú do zahraničia, kde zarobia dvoj až trojnásobne viac. Okrem platu mladých u nás zaujímajú aj benefity.

„Stále viac ľudí hľadá prácu, kde môžu vo veľkej miere pracovať z domu. Tri dni sú najžiadanejším faktorom. Veľmi často siahajú po ponukách, ktoré ponúkajú sickdays,“ povedala hovorkyňa Profesie Ľubica Melcerová.

Firmy hovoria, že nedostatok zamestnancov by pomohla vyriešiť zmena vzdelávania, málo atraktívne pozície by mohla čiastočne nahradiť automatizácia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti