K peniazom na rekonštrukciu domu sa ľudia dostanú rýchlejšie. Nový záujemcovia sa budú môcť hlásiť už o pár týždňov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

K peniazom z projektu Obnov dom sa ľudia dostanú rýchlejšie. Agentúra životného prostredia tvrdí, že sa jej podarilo výrazne zrýchliť posudzovanie žiadostí. Mnoho žiadateľov robí pri odosielaní dokumentov elementárne chyby. Nový záujemcovia sa budú môcť hlásiť už o pár týždňov.

Dotácia skončila fiaskom 

Jedna z najpopulárnejších dotácií za posledné roky sa začala fiaskom. „Samozrejme prišli sme aj na nedostatky, preto sme to nazývali pilotný projekt,“ uviedol ešte v marci exminister životného prostredia Ján Budaj.

„Snažíme sa to spraviť čo najjednoduchšie,“ povedal v tom čase riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco.

Vybavovanie žiadostí trvalo dlhé týždne. Mnohí záujemcovia teda začali rekonštruovať na vlastnú päsť a ostalo im len dúfať, že európska dotácia im cinkne na účet neskôr.

Prečítajte si tiež:

​Úradničina sa zrýchlila

Nová vláda, ktorá projekt zdedila po Jánovi Budajovi priznala, že s výzvou je problém. V agentúre životného prostredia vymenili šéfa, zamestnali viac úradníkov a pracovný čas im rozšírili aj na sobotu. Úradničina sa zrýchlila desaťnásobne.

„Teraz robíme už druhú sobotu. Už sa dostavujú prvé výsledky, kedy môžem konštatovať, že za deň vieme zhodnotiť toľko žiadostí, koľko predtým trvalo týždeň,“ uviedol riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Kerestúr.

Pozor, dotácia neslúži len na výmenu okien a nový polystyrén

Kto sa na obnovu domu dal, môže z európskych peňazí v závislosti od úspory energií dostať až 19-tisíc eur. Pozor, dotácia neslúži len na výmenu okien a nový polystyrén. Kúpiť za ňu môžete aj fotovoltické panely, či nový kotol. Pri odosielaní žiadostí dochádzali k chybám. Žiadateľ jednoducho zabudol papiere podpísať. Veľký problém boli aj chyby v energetických certifikátoch.

Prečítajte si tiež:

​„Evidujeme tieto chyby. Naďalej ich sledujeme a v spolupráci so slovenskou komorou stavebných inžinierov dávame potom podnety na ich preskúmanie,“ dodal riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Kerestúr.

Väčšina rekonštruovaných domov má viac ako 50 rokov. Najväčší počet žiadateľov je zo Žilinského kraja. Ak ste doma zhodnotili, že predsa len o peniaze máte záujem, prihlásiť sa budete môcť do novej výzvy. Ďalšiu štát spustí v septembri.

Na budúci rok bude vyhlásená aj špeciálna výzva pre ľudí zasiahnutých energetickou chudobou. Štát chce prispieť na opravu viac ako 3000 takýchto domov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.