Česko sa môže stať jednou z najbohatších krajín sveta. Kľúčom má byť obrovské ložisko lítia

Česko sa môže stať jednou z najbohatších krajín sveta. Kľúčom má byť obrovské ložisko lítia
Oblasť, v ktorej sa nachádza obrovské ložisko lítia. Zdroj: Profimedia.sk

Česko sa môže stať jedným z najviac prosperujúcich štátov na svete. Kľúčom k tomu má byť masívne nálezisko lítia na Cínovci a tiež strategický projekt výstavby továrne na batérie do elektromobilov. V programe 360° na CNN Prima NEWS to povedal premiér Petr Fiala (ODS).

„Česko má najväčšie nálezisko lítia v Európe. Pokiaľ ho začneme čoskoro ťažiť a podarí sa nám uskutočniť veľký strategický projekt v podobe výstavby gigafactory (továrne na výrobu batérií – pozn. red.), budeme mať obrovskú konkurenčnú výhodu,“ povedal český premiér.

Prečítajte si tiež:

​FIala zdôraznil, že Česko by v takejto situácii disponovalo kľúčovými komponentmi pre moderný automobilový priemysel. Podľa Fialu by sa Česko mohlo stať jedným z najviac prosperujúcich štátov sveta.

Lítium, ktoré je kľúčovou surovinou pri výrobe batérií, sa podľa neho môže stať podobne cennou surovinou ako ropa. Niekdajší premiér Andrej Babiš v súvislosti s lítiom hovoril o tom, že pre Česko bude ťažba znamenať zisk 2000 miliárd korún (v prepočte 83 miliárd eur).

Poslanec za TOP 09 a člen hospodárskeho výboru Poslaneckej snemovne Michal Kučera pre denník Echo24 povedal, že v tejto chvíli je ťažba lítia v Ústeckom kraji vo fáze príprav.

„Bežia povoľovacie a schvaľovacie procesy. Prínosom pre kraj a celú ČR bude mať ťažba lítia v prípade, že lítium bude na našom území ďalej spracované a zhodnotené až do konečného výrobku - batérie. Preto je kľúčové, aby v ČR a ideálne v Ústeckom kraji, kde bude ťažba prebiehať, vznikli fabriky na výrobu batérií,“ povedal Kučera.

Podľa posledných informácií by sa ťažba na Cínovci mala začať v roku 2026 s tým, že plná ťažobná kapacita by mala byť dosiahnutá v roku 2028 či 2029. Surovinu bude ťažiť pološtátna firma ČEZ, ktorá chce investovať aj do spomínanej gigafactory.

Pozrite si aj reportáž o poslednom roku ťažbe uhlia na Slovensku, ktorú sme odvysielali 9. januára:

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Česko

Dôležité udalosti