Aj nafta sa šplhá nahor. Cez víkend zlomila ďalšiu cenovú hranicu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Za benzínom už nezostáva ani nafta. Diesel spočiatku odolával cenovému tlaku, ale teraz sa už dostáva na úroveň euro šesťdesiat. A aj tú podľa predikcií čochvíľa hravo prekoná. Len pre porovnanie, na začiatku prázdnin bola nafta o necelých 20 centov lacnejšia.

Cena benzínu rapídne rastie. Za posledných pár dní vzrástla už o takmer 15 centov, čím sa dostala na hranicu euro sedemdesiat. Podľa analytika však zdražovaniu nie je koniec, pričom pre mnohých vodičov predikuje hrozivú predpoveď.

„Je to najmä dôsledok rozhodnutia kartelu OPEC výrazne obmedziť ťažbu. Zároveň sa v celej Európe zvýšili veľkoobchodné marže, keďže spotreba pohonných hmôt rastie globálne,“ vysvetlil komoditný analytik Boris Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Nafta je už o 20 centov drahšia  

Z týchto dôvodov prvé zdražovanie na naše pumpy prišlo predposledný júlový víkend. Práve vtedy sa cena benzínu dostala cez hranicu euro šesťdesiat. Odvtedy prebehli ešte tri zdražovania. V tejto chvíli teda motoristi tankujú najdrahší benzín za posledných osem mesiacov.

Za benzínom sa ťahá už aj nafta. Tá za pár týždňov zdražela až o 20 centov, pričom po poslednom víkendovom zdražení sa dostala na úroveň euro šesťdesiat. Podľa analytika sme však ešte nedosiahli strop.

„Ceny by sa mali do polovice augusta zvýšiť o viac ako 7 centov na liter,“ myslí si Tomčiak.

V praxi to znamená, že benzín by sa mal priblížiť k euru osemdesiat a diesel k euru sedemdesiat.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.