Chcete úspešne podnikať? Tu je pár vecí, ktoré by ste mali vedieť

Chcete úspešne podnikať? Tu je pár vecí, ktoré by ste mali vedieť
Ilustračná snímka. Zdroj: AdobeStock

Samotné založenie živnosti či firmy je veľmi jednoduché a za určitých okolností ho zvládnete dokonca aj z pohodlia domova. Tam sa však vaša cesta za vlastným podnikaním ešte len začína. Na čo sa popri kvalite vašich služieb treba sústrediť, aby ste boli vo svojom biznise úspešní?

Byť sám sebe šéfom má svoje úskalia

Základom každého úspešného podnikania je sebadisciplína. Keď pracujete sami na seba, čas si organizujete podľa svojich predstáv. Problém však je, ak niektoré povinnosti neustále odkladáte. Práve posúvanie vecí neraz vedie aj k neúspechu celého podnikateľského snaženia.

Ako na to? Sami sebe musíte byť najprísnejším šéfom. Urobte si na konci každého pracovného dňa plán toho, čo chcete zajtra popri bežných povinnostiach stihnúť. Či už je to nájdenie vhodného účtovného systému, reklamácia chybného materiálu alebo napríklad upratanie pracovného stola.

Pomáhajú aj väčšie, týždenné či mesačné ciele. Medzi ne môžete zaradiť činnosti, ktoré vyžadujú určitú prípravu, napríklad maľovanie, reorganizácia skladu a podobne. No a to najdôležitejšie – plány dodržujte. Na záver každého týždňa či mesiaca si pokojne doprajte malú odmenu za to, že ste všetko splnili.

Keď klienti nechodia

Kedysi klientov zháňal váš šéf alebo dokonca celé obchodné oddelenie, teraz to musíte zvládnuť vy. Výborné je, že si môžete do určitej miery sami povedať, s kým chcete robiť a s kým nie. Problém nastáva, ak zákazníci nechodia. Mnoho začínajúcich podnikateľov marketing zanedbáva a výsledkom je nedostatok klientov.

Ako na to? V prvom rade musíte dať ľuďom vedieť, že vôbec existujete. Inzerujte cez internet či v lokálnych periodikách, spravte si konto na sociálnej sieti alebo si dajte urobiť jednoduchú webovú stránku. Ide o investície rádovo v desiatkach či stovkách eur, ale vášmu biznisu prinesú oveľa viac.

Ilustračná snímka. Zdroj: AdobeStock

Veď sme kamaráti...

Pozor si treba dať aj na služby zadarmo. Ak máte kamaráta, ktorý ostal v ťažkej životnej situácii, je prirodzené, že mu pomôžete čo najlacnejšie alebo zadarmo. Keď vám však známi zaberú napríklad dve hodiny týždenne, je to, akoby ste mali každý mesiac deň neplatenej dovolenky.

Ako na to? Známych objednávajte zásadne po pracovnom čase. Tak nielen vy, ale aj oni lepšie pochopia cenu vašej roboty. Novým záujemcom o vaše služby už neponúkajte nič zadarmo, maximálne im dajte zľavu. Aj tak by ste však mali byť po odpočítaní materiálu a nákladov v pluse.

Čas sú peniaze

Hlavným cieľom každého podnikania je zisk. Nikdy na to nezabúdajte. Ak sa napríklad oprava auta alebo programovanie webovej stránky nie vašou vinou predĺži z dvoch hodín na štyri, musíte klientovi naúčtovať viac. Tie dve hodiny ste sa už totiž mohli venovať ďalšej zákazke. Samozrejme, ideálne je ho ešte počas práce informovať, prečo sa cena navýši.

Ako na to? Skúste vopred rátať s komplikáciami a zákazníkovi opíšte možné scenáre. Ak všetko pôjde bez problémov, cena bude takáto, ak sa vyskytnú ťažkosti, môže to byť toľko. Vždy ho poteší, keď bude nakoniec platiť menej. Ak sa bez akejkoľvek prípravy vopred dozvie, že má z peňaženky vytiahnuť dvakrát toľko, nadšený určite nebude.

Účet pomôže lepšej prehľadnosti

Značné množstvo začínajúcich podnikateľov využíva svoj osobný účet aj na pracovné aktivity. To má však viacero nevýhod. Máte horší prehľad v pracovných položkách, účtovníctvo je komplikovanejšie a daňový úrad získa napríklad pri daňovej kontrole vašej živnosti aj všetky informácie o vašich súkromných výdavkoch.

Ako na to? Vytvorte si podnikateľský účet. Budete tak mať menej dokladovania pri žiadosti o pôžičku, získate lepší prehľad a ochránite svoje súkromie. V Tatra banke máte napríklad živnostenský účet na prvý rok so 100 % zľavou a zadarmo ho môžete mať aj neskôr. Okrem toho ľahšie dostanete výhodný úver, povolené prečerpanie či lízing na firemné auto. Získať môžete aj marketingovú podporu podnikania až do výšky 100 eur.

Nezaspite na vavrínoch

Dnes možno o klientov nemáte núdzu, ale v každej profesii prichádza k zlepšeniam, s ktorými treba držať krok. Stačí sa pozrieť, koľko zákazníkov zobrali barberi klasickým pánskym kaderníctvam. Ľudia – aspoň niektorí určite – zrejme od vás budú chcieť nový typ účesu, montovanie netradičných vodovodných batérií alebo originálnejší grafický dizajn.

Ako na to? Sledujte najnovšie trendy a školenia vo svojom odbore. Skúste si zachovať zvedavosť a odvahu skúšať nové veci. To platí aj o rôznych užitočných online nástrojoch – vystavovanie faktúr, vedenie účtovníctva alebo objednávanie klientov. Ušetria vám čas, stihnete tak viac zákazníkov a viac aj zarobíte.

Dajte si poradiť

Podnikanie v sebe zahŕňa množstvo premenných. Zvládajú to však státisíce ľudí na Slovensku, zvládnete to aj vy. Podstatné je dať si poradiť vo veciach, v ktorých sa neorientujete.

Ako na to? Pre všetkých podnikateľov pripravila Tatra banka Navigáciu podnikateľa. Vďaka nej sa dozviete, ako si stanoviť vhodnú cenu za svoje služby, ako si poradiť s účtovníctvom či napríklad ako pracovať s peniazmi vo firme. Dozviete sa viac aj o založení e-shopu, budovaní značky a marketingu.

VIAC O ÚSPEŠNOM PODNIKANÍ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.