Prípravy na stavbu sa začali už pred 17 rokmi. Obchvat Sabinova je opäť v nedohľadne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Až 20-tisíc áut a kamiónov prejde denne jeho centrom. Sabinov má odťažiť plánovaný obchvat, na ktorý v regióne čakajú desaťročie. Jeho výstavba sa však najnovšie zasekla pri výbere stavebnej firmy. Pripomína to nekonečný seriál.

Kolóny aj nepretržitá premávka sú okolo historického centra denne. „Keď prejde kamión, vibrujú okná. V kostoloch, keby ste videli tie klenby, ako sú popraskané. A stále je to horšie a horšie,“ sťažuje sa primátor Sabinova Michal Repaský.

Vedie tade hlavný ťah z Prešova na Poľsko. Prejsť cez priechod v rannej a poobednej špičke je tak miestami problém.

Odbremeniť ich má roky plánovaný obchvat dlhý bezmála 10 kilometrov. Je pritom jednou z najväčších stavieb, ktorú štátni cestári plánovali začať ešte tento rok, no a práce mali trvať tri roky.

Prečítajte si tiež:

​S hľadaním zhotoviteľa začala Slovenská správa ciest vlani vo februári. Mesto preto očakávalo prvé bagre na stavenisku už počas uplynulej jari, no podpísaná zatiaľ nie je ani zmluva so zhotoviteľom, hoci verejná súťaž má víťaza od začiatku roka.

„Slovenská správa ciest musí opätovne vyhodnotiť ponuku daného uchádzača a vykonať posúdenie potenciálneho konfliktu záujmov, zachytiť vyhodnotenie tohto úkonu preskúmateľným spôsobom, a ak je to potrebné, prijať primerané opatrenia. Následne postupovať v zadávaní predmetnej zákazky,“ uviedol hovorca úradu pre verejné obstarávanie Jozef Gabík.

Slovenská správa ciest (SSC) tvrdí, že Komisia opätovne zasadne a vyhodnotí námietky Úradu pre verejné obstarávanie, čo znamená potenciálny konflikt záujmov.

V súčasnosti podľa SSC nie je možné presne určiť, dokedy bude trvať proces verejného obstarávania.

Prečítajte si tiež:

​„Na Slovensku sme si už zvykli, že proces verejného obstarávania je nekonečný seriál, ktorý má dopad na rozpočty samospráv,“ konštatuje primátor Sabinova.

Prípravy obchvatu sa začali pred 17 rokmi, teraz ho však potrebujú aj pre priemyselný park, ktorý má v okolí Sabinova vzniknúť.

Štátni cestári predpokladajú, že by v ideálnom prípade mohli stavenisko odovzdať zhotoviteľovi do konca tohto roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.