SkyToll neblokoval rokovania, ktoré mohli znamenať ukončenie zmluvy na výber mýta, uvádza v stanovisku

SkyToll neblokoval rokovania, ktoré mohli znamenať ukončenie zmluvy na výber mýta, uvádza v stanovisku
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Spoločnosť SkyToll neblokovala rokovania, ktoré mohli znamenať ukončenie zmluvy na výber mýta na konci roka 2020, ani nebránila súťažiam na výber nových dodávateľov. V stredu to v reakcii na vyjadrenia viacerých politikov uviedla SkyToll s tým, že služby, ktoré dodáva štátu, nepovažuje za predražené.

Spoločnosť SkyToll vydala stanovisko v súvislosti s nedávnymi vyjadreniami politikov. „Spoločnosť SkyToll nekomentuje vyjadrenia politikov, ktoré sú v týchto týždňoch súčasťou predvolebnej kampane. Avšak s ohľadom na aktuálny vývoj diskusie, v ktorej sa objavuje čoraz viac nepravdivých a neodborných vyjadrení, vydávame nasledujúce stanovisko,“ uvádza.

SkyToll píše, že na Slovensku prevádzkuje systém elektronického mýta na základe platnej zmluvy, ktorá bola v minulosti opakovane preverovaná rôznymi orgánmi štátnej správy.

„SkyToll je viazaný platnou zmluvou a nemá inú možnosť, než v súlade s pokynmi Náročnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pokračovať vo výbere mýta aj napriek kritike zo strany politických strán. Ak by sme zmluvu porušili a prestali vyberať mýto, prišlo by Slovensko o výnosy v rozsahu 250 mil. eur za rok a stalo by sa cez noc krajinou zadarmo pre nákladnú automobilovú dopravu,“ uvádza spoločnosť.

Rokovania neblokovali

SkyToll podľa svojho stanoviska vždy rokoval s NDS o všetkých návrhoch, ktoré môžu prispieť k vyššej efektivite výberu mýta na Slovensku v súlade s ustanoveniami uzavretej zmluvy.

Spoločnosť podotýka, že neblokovali rokovania, ktoré mohli znamenať ukončenie zmluvy na konci roka 2020. Dodáva, že nebránila ani súťažiam na výber nových dodávateľov.

„Zásadne odmietame označenie služieb za predražené. Náklady na prevádzku systému zodpovedajú rozsahu služieb, ktoré Slovensko objednáva a ktorý nie je možné porovnávať s okolitými krajinami. Je dôležité uvedomiť si, že každý štát nastavuje parametre svojho mýtneho systému politickými rozhodnutiami. Tie ovplyvňujú nielen rozsah odoberaných služieb, ale aj celkovú výšku výberu mýta. Efektivita systému je vždy daná pomerom nákladov a výnosov,“ uvádza v stanovisku spoločnosť.

Odmietajú akékoľvek úvahy o porušení zákona pri súťaži či následnom podpise zmluvy, ktorý prebehol v roku 2008. Zmluva bola podľa slov spoločnosti uzatvorená v súlade so zákonmi a na základe výsledkov výberového konania.

Počas posledných štrnástich rokov bola súťaž preverená vo viac ako desiatich súdnych sporoch. „Každý z týchto sporov skončil potvrdením výsledkov súťaže a platnosti uzavretej zmluvy,“ uvádza SkyToll.

V Česku je to inak

Spoločnosť podotýka, že sa podieľa na výbere mýta od decembra 2019 aj v Českej republike, ktorá si objednala menší rozsah služieb.

„Napríklad enforcement v Česku vykonáva prostredníctvom Colnej správy, náklady na zabezpečenie tejto časti služieb teda nevstupujú do celkových nákladov vykazovaných prevádzkovateľom,“ uvádza spoločnosť.

Podľa SkyToll je kľúčová skutočnosť, že je Česká republika schopná na svojej diaľničnej a cestnej sieti vyberať takmer trojnásobne viac poplatkov než Slovenská republika.

„Pri zohľadnení porovnateľných položiek sú v oboch krajinách čisté náklady na prevádzku mýtnych systémov veľmi podobné. Pokiaľ by Slovensko vybralo mýtnym systémom toľko, koľko vyberie Česká republika, nákladovosť by sa pri inak nezmenených parametroch pohybovala okolo 10 percent,“ píše v stanovisku SkyToll.

Spoločnosť podotýka, že si spoluprácu so Slovenskom vážia.

„Dodali sme systém, ktorý od roku 2010 funguje bez výpadkov a spoľahlivo vyberá mýto podľa parametrov, o ktorých rozhoduje politická reprezentácia štátu. Dnes je aj vďaka referencii zo Slovenska SkyToll spoločnosťou, ktorá má skvelú reputáciu a veľmi dobré referencie v mnohých krajinách sveta. So všetkou úctou však musíme upozorniť, že približne tretina výnosov a takmer polovica zisku spoločnosti SkyToll pochádza zo zahraničia,“ uzatvára spoločnosť SkyToll.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.