Vojna vyhnala z Ukrajiny aj slovenské firmy. Chcú sa tam vrátiť, no bez pomoci štátu to nepôjde

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Robili tam biznis a chceli by sa vrátiť, no ľahké to nie je. Desiatkam slovenských firiem vojna pretrhla obchodné vzťahy s Ukrajinou. Kým sa tam iné krajiny vracajú podnikať, Slovensku tak trochu uteká vlak. Na vlastnom príklade nám situáciu popísali tri slovenské firmy.

V noci tlmia intenzitu lámp a vďaka tomu šetria. Tak funguje systém prešovskej firmy Seak. Ich systém riadi 50-tisíc lámp v Kyjeve. Ak by neprišla vojna, teraz by riadil dvojnásobok. Pre firmu bola ruská vojna šokom. Namiesto dodávok zrazu pomáhali evakuovať rodiny obchodných partnerov. 

Spoločnosť reagovala na výzvu vlády. Prihlásiť sa mali firmy, ktoré sa chcú podieľať na obnove Ukrajiny. A neboli jediní.

Firma Thermosolar dodávala slnečné termické kolektory od Užhorodu až po Doneck. O výrobky zo Žiaru nad Hronom mali donedávna záujem ukrajinské školy, nemocnice, hotely či úrady. 

V Thermosolare sú presvedčení, že im stále majú čo ponúknuť. No v neistej dobe potrebujú záruky - exportné úvery či poistenie. 

Komu dopyt po výrobkoch na Ukrajine výrazne stúpol, je firma Telegrafia z Košíc. Susedom pôvodne dodávali varovný systém proti povodniam. Teraz je skôr záujem o sirény montované na auto alebo prenosné. 

Firma na Ukrajinu niekoľko sirén darovala a biznis by mohol prekvitať. Tak sa však nedeje. Dopyt je, peňazí už menej. Ukrajina za tovar nie je schopná platiť. 

Všetky tri firmy dodávajú výrobky do celého sveta. Ukrajina pre ne nie je hlavným trhom, no radi by jej pomohli opäť sa postaviť na nohy.  Viaceré iné krajiny tomu svojim firmám už vo veľkom asistujú. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.