Európania vybrali najlepšie ovčie syry. V rebríčku bodovali aj slovenské pochúťky

Európania vybrali najlepšie ovčie syry. V rebríčku bodovali aj slovenské pochúťky
Zdroj: shutterstock.com/1berni0004

Sprievodca svetom jedla Taste Atlas zverejnil rebríček 50 najlepších európskych ovčích syrov, v ktorom bodovali aj slovenské pochúťky.

Zoznam je zostavený na základe hodnotenia tisícov gurmánov, ktorí radi objavujú nové chute a precestovali už hodný kus sveta. Poradie sa priebežne mení, no najmä prvá desiatka väčšinou zahŕňa rovnaké jedlá.

​Zrejme nikoho neprekvapí, že najpočetnejšie zastúpenie má tradičná syrárska veľmoc Grécko, ktoré má v rebríčku až 15 syrov. Na prvej priečke rebríčka však kraľuje zástupca z Portugalska - syr Queijo Serra da Estrela, ktorý dostal názov podľa tamojšieho pohoria.

Tento polomäkký zrejúci syr typickej žltej farby a najmä s osobitou prenikavou vôňou sa stal pre Portugalcov akousi „inštitúciou“ a zaradil sa medzi najobľúbenejšie svetové syry.

Prečítajte si tiež:

​Spomedzi ďalších krajín preslávených svojimi syrmi určite treba spomenúť Taliansko, ktorého má v prvej desiatke hneď štyroch zástupcov. Svoju reputáciu potvrdilo aj Španielsko, ktoré prispelo do TOP 10 tromi syrmi, pričom celkovo má v rebríčku 8 produktov.

Zaručená tradičná špecialita (ZTŠ) je značka pre poľnohospodársky výrobok alebo potravinu, ktorá má určitý znak alebo súbor znakov, ktorými sa zreteľne odlišuje od iných obdobných výrobkov alebo potravín patriacich do tej istej kategórie. Výrobok alebo potravina musí byť vyrobená s použitím tradičných surovín, alebo musí byť charakterizovaná tradičným zložením, spôsobom výroby, spracovaním odrážajúcim tradičný typ výroby alebo spracovania.

Spomedzi susedov Slovenska najlepšie dopadlo Poľsko, ktorého tradičné výrobky z ovčieho mlieka majú s tými slovenskými veľa spoločného.

O tom, že aj pod Tatrami sa vyrábajú skvelé ovčie syry svedčí aj štvornásobné zastúpenie Slovenska, ktoré do zoznamu prispelo syrmi slovenská bryndza (50. priečka), slovenská parenica (37.), slovenský oštiepok (25.) a ovčí salašnícky údený syr (14.).

Všetky štyri slovenské syry sa pýšia označením Zaručená tradičná špecialita (Traditional speciality guaranteed, TSG). 

Kompletný rebríček si môžete pozrieť na stránke Taste Atlas.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o problémoch slovenských chovateľov oviec.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.