Slovenské nebo je najdrahšie spomedzi okolitých štátov. Vraj za to môžu rozprávkové platy leteckých dispečerov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko obchádza časť medzištátnych letov. Jedným z dôvodov je, že naše nebo je najdrahšie spomedzi okolitých krajín. Podľa najnovších zistení Najvyššieho kontrolného úradu môžu za to predovšetkým rozprávkové platy zamestnancov Letovej prevádzkovej služby.

Letové prevádzkové služby zabezpečujú nad slovenským nebom riadenie letovej prevádzky a za každý prelet lietadla si v závislosti od jeho dĺžky nad našim územím účtujú poplatok. Ten je ale rapídne vyšší napr. v porovnaní s naším južným susedom.

Napríklad za prelet Maďarskom platia tento rok o viac ako polovicu menej, na Slovensku je to 72,23 eur za traťovú jednotku, u našich južných susedov platia 33,68 eur.  

Podľa kontroly NKÚ môže za to silná kolektívna zmluva, ktorú si zamestnanci letovej prevádzkovej služby vyrokovali.

Tie totiž výrazne navyšujú osobné náklady na zamestnancov, ktoré sú súčasťou nákladov pri výpočte sadzieb za navigačné služby. Osobné náklady tvorili v kontrolovanom období okolo 60 % celkových nákladov tohto štátneho podniku.

Priemerný plat všetkých zamestnancov Letových prevádzkových služieb je zhruba 5 000 eur, s benefitmi leteckých dispečerov sú ešte niekoľkonásobne vyššie. Benefity a drahé slovenské nebo sa nepáčia ani ministerstvu dopravy.

Avšak podľa letových prevádzkových služieb, obchádzanie nášho neba leteckými dopravcami, neovplyvňuje výška poplatku, ale to, že Slovensko svojou polohou nie je na hlavnom leteckom koridore.

Avšak aj napriek tomu, by podľa ministerstva dopravy bolo vhodné, ak by si zamestnanci zo svojej kolektívnej zmluvy niekoľko percent ubrali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.