Ceny benzínu a nafty zamrzli privysoko. Zlacnejú po skončení hlavnej motoristickej sezóny?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Koniec motoristickej sezóny zatiaľ s cenami palív nepohol. Podľa analytičky zmenu netreba očakávať ani najbližšie týždne. OPEC+ sa totiž rozhodol škrtiť kohútiky s ropou aj v septembri.

Ceny benzínu a nafty sú už pár týždňov na niekoľkomesačných maximách. Výrazne zdražovanie sa začalo začiatkom leta, kedy benzín napokon prekonal hranicu euro sedemdesiat a za liter nafty motoristi zaplatia takmer euro šesťdesiatpäť.

„Zhruba od polovice júla sa ceny ropy Brent držia nad 80 USD za barel. A takmer od začiatku augusta sa hýbu okolo úrovne 85 USD za barel. Vyššie ceny ropy sa, samozrejme, premietajú aj do zdražovania benzínu na našich čerpacích staniciach,“ uviedla pre TVNOVINY.sk analytička Jana Glasová.

Za vyššími cenami na trhu s ropou je rozhodnutie skupiny OPEC+, ktorý od augusta obmedzil jej produkciu aj export.

„Minulý týždeň prorastovo pôsobili na ropný trh aj vyjadrenia Saudskej Arábie a Ruska, ktorí sa rozhodli, že podobne ako v auguste, tak aj v septembri budú pokračovať v nižšej produkcii aj nižšom exporte ropy,“ dodala Glasová.

Prečítajte si tiež:

​Zlacňovanie na pumpách zatiaľ nepríde

V praxi to znamená, že ani po konci hlavnej motoristickej sezóny nemôžeme v blízkej budúcnosti očakávať výraznejší cenový prepad.

„Nateraz to vyzerá tak, že ropa sa bude aj v najbližšej dobe držať nad 80-dolárovou hranicou. A to bude znamenať, že výraznejšieho poklesu cien na našich čerpacích staniciach sa teraz zrejme nedočkáme,“ vysvetlila Glasová.

Na druhej strane, výraznejšiemu zdražovaniu ropy bránia obavy z ekonomického spomalenia v USA, Európe aj v Číne.

„Obavy vyvoláva aj pretrvávajúca vysoká inflácia, v dôsledku ktorej centrálne banky pokračujú vo zvyšovaní sadzieb a brzdení spotrebiteľského dopytu,“ uzavrela Glasová.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.