Ceny menučiek poriadne narástli. Prekvapí vás, kde sú najdrahšie

Ľudia obedujú na terase
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

Koľko míňate na obedy v reštauráciách? Prieskumy ukazujú, že z peňaženiek nám menučká vyťahujú stále viac peňazí. V dvoch krajoch za ne v priemere zaplatíte už deväť eur. Prekvapivo ide o východ krajiny.

Minimálny gastrolístok, ktorého hodnota je aktuálne necelých 5,5 eura, na plnohodnotný obed už v žiadnom prípade nevystačí. Nárast cien je totiž citeľný po celom Slovensku bez ohľadu na výšku životnej úrovne.

Ukazuje to aj prieskum spoločnosti Edenred, v ktorom sa najdrahšie menučka predávajú v Košickom a Prešovskom kraji. Priemerná cena obedu sa v týchto regiónoch dostala na úroveň 9,3 eura. Práve v Prešove sa za posledný polrok najviac zodvihli ceny, a to až o 1,5 eura.

„Je zaujímavé, že v krajoch s najvyššou nezamestnanosťou stúpli náklady zamestnancov na stravu najviac. Zamestnávatelia by mali nárast cien zohľadňovať vo výške svojho príspevku, pretože existuje priama súvislosť medzi kvalitou stravovania a pracovným výkonom zamestnancov,“ zhodnotila výsledky výskumu Lívia Bachratá, riaditeľka pre Public Affairs v spoločnosti Edenred.

Prečítajte si tiež:

​Bratislava je prekvapivo na chvoste 

Za Košicami a Prešovom sa na tretej priečke umiestnil Banskobystrický kraj s priemernými platbami za obed na úrovni 8,84 eura. Nasleduje Žilinský (8,82 eura), Trnavský (8,59 eura), Nitriansky (8,17 eura), Bratislavský (8,07 eura) a Trenčiansky kraj (8,03 eura).

Minimálna výška príspevku na obed by sa mala od jesene zdvihnúť o ďalších 40 centov. To však podľa Bachratej nebude stíhať tzv. optimálnej výške príspevku.

„Tá je v súčasnosti 7,30 eura a na jeseň po zvýšení príspevku na stravu bude 7,80 eura. Legislatíva však umožňuje zamestnávateľom prispievať na stravu zamestnancov vyššou sumou než je minimálny príspevok. Naše skúsenosti dokazujú, že takáto stratégia zvyšuje pracovný výkon a posilňuje lojalitu voči zamestnávateľovi,“ uzavrela Bachratá.

Archívnu reportáž o tom, ako zdraželo obedové menu, si môžete pozrieť v priloženom videu. Nakrúcal René Medzihradský.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.