Máte podpoistenú domácnosť alebo nehnuteľnosť? Nezabudnite na aktualizovanie poistnej sumy!

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Union

S rastom cien nehnuteľností netreba zabúdať aj na výšku poistnej sumy na vašej zmluve k poisteniu nehnuteľnosti a poisteniu domácnosti. Ľahko sa totiž môže stať, že pri poistnej udalosti nedostanete od poisťovne dostatok finančných prostriedkov práve kvôli podpoisteniu.

Čo je podpoistenie?

Pravidelné aktualizovanie poistenia domácnosti aj nehnuteľnosti pomôže ochrániť vás pred rizikom podpoistenia. Pri podpoistení je poistná suma stanovená nižšie, ako je hodnota vášho majetku. Nezabudnite, že okrem cien nehnuteľností, môžu stúpať aj ceny niektorých vzácnych predmetov, ktoré vám kryje zase poistenie domácnosti.

Niekedy môžete poistnú sumu odhadnúť až príliš vysoko, vtedy hovoríme o nadpoistení. Rovnako aj pri nadpoistení vám poisťovňa v prípade poistnej udalosti nemusí v tomto prípade uhradiť dostatok finančných prostriedkov, ale mierne nadpoistenie je predsa len výhodnejšie ako podpoistenie.

Nezabúdajte na to pri poistení nehnuteľnosti aj poistení domácnosti. Obe tieto poistenia sú veľmi dôležité a sú medzi nimi rozdiely. Viete aké?

Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľnosti pokryje škody pri vytopení domu alebo bytu, pri požiari, povodni či pri škodách spôsobených ďalšími živlami. Vzťahuje sa aj na škody spôsobené jej obyvateľmi, ktoré však vznikli na majetku alebo zdraví iných osôb. Kryje tiež škody, ktoré vzniknú krádežou stavebných súčastí nehnuteľnosti (napr. satelitný prijímač, solárny panel a pod.).

Ak sa poistíte v Union poisťovni online, dostanete na toto poistenie zľavu 20 percent a ak ste poistenkou či poistencom Union zdravotnej poisťovne, získate navyše zľavu 5 percent. V Unione spolu s poistením nehnuteľnosti získate aj nárok na asistenčnú službu non-stop. Navyše, poistenie si vyberiete podľa svojich predstáv, bez univerzálnych balíčkov a vybavíte ho aj bez obhliadky.

Poistenie nehnuteľnosti kryje škody na nehnuteľnosti a na jej pevne primontovaných súčastiach, od inžinierskych sietí, až po podlahy, okná, steny, či všetky napevno zabudované veci.

Poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti vám tiež pomôže v prípade rôznych nečakaných a nepríjemných udalostí akými sú požiar, vytopenie domácnosti alebo vykradnutie. Kryje tiež škody spôsobené obyvateľmi domácnosti na majetku či zdraví iných osôb.

Na rozdiel od poistenia nehnuteľnosti sú predmetom poistenia domácnosti napríklad veci osobnej potreby osôb žijúcich v domácnosti, všetok nábytok, nezabudované elektrospotrebiče, technika, rôzne cennosti a umelecké predmety, ale aj peniaze či platobné karty.

Aj v tomto prípade platí, že ak poistenie domácnosti uzatvoríte v Union poisťovni online, získate 20-percentnú zľavu a ďalších 5 percent navyše, ak ste poistencom či poistenkou Union zdravotnej poisťovne.

Nárok máte tiež na asistenčnú službu non-stop a poistnú zmluvu uzatvoríte bez univerzálnych balíčkov, podľa svojich potrieb, rýchlo a bez obhliadky.

Prečo je dôležité mať uzatvorené poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti?

Každé z týchto poistení kryje niečo iné. Poistenie nehnuteľnosti je zamerané na škody, ktoré vzniknú na rodinnom dome alebo byte v bytovom dome. Týka sa to napríklad obvodových múrov, okien, vchodových dverí a podobne.

Vybavenie domácnosti je kryté poistením domácnosti. Patrí sem všetko, čo nie je napevno primontované, napríklad nábytok, koberce, predmety osobnej potreby.

Nekryje však škody napríklad na zabudovaných spotrebičoch, kuchynských linkách, či vstavaných skriniach, tie sú kryté práve poistením nehnuteľnosti. Práve z tohto dôvodu je dôležité myslieť na uzatvorenie oboch druhov poistenia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.