Koniec lacnému lietaniu? Európska krajina plánuje regulovať ceny leteniek v záujme planéty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Francúzsky minister dopravy prišiel s ambicióznym návrhom. Chce stanoviť minimálne ceny leteniek a peniaze investovať do železničnej dopravy. Odborník súhlasí, že v čase klimatickej krízy je nevyhnutné meniť životné štýly ľudí.

Francúzskemu ministrovi dopravy dochádza s nízkonákladovkami trpezlivosť. Clement Beaune vyhlásil, že chce presadiť, aby už nepredávali lacné letenky. Časté lietanie podľa neho znečisťuje životné prostredie a v čase klimatickej krízy si už viac lacné lietanie nemôžeme dovoliť.

Uviedol to pre francúzsky týždenník L’Obs. Desaťeurové letenky podľa neho neodrážajú cenu pre planétu. 

Prichádza preto s návrhom stanoviť minimálne ceny leteniek. Dane, ktorá štát vyzbiera na leteckej doprave, chce minister investovať do železníc a sprístupniť verejnosti ekologickejšiu formu dopravy.

Prečítajte si tiež:

Neudržateľný životný štýl

Oslovili sme aj dve nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré často využívajú aj Slováci. Ide o Ryanair a Wizzair. Na naše otázky neodpovedali. 

Riaditeľ Ryanairu poskytol stanovisko pre zahraničný portál euronews.com. Edward Wilson vyhlásil, že kontrolovanie cien leteniek je hodné Severnej Kórey.

Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje hovorí, že letecká doprava je zodpovedná za približne 2,5 percenta všetkých svetových emisií. V údaji ešte nie sú zarátané emisie produkované pri obsluhe letísk. 

„Znečistenie leteckou dopravou pre klimatickú krízu predstavujú zásadný problém,“ vysvetľuje Hrbáň. 

Dodáva, že regulácia cien leteniek sa dá dosiahnuť napríklad vyšším zdanením leteckých spoločností alebo leteckého paliva. Pomohlo by to podľa Hrbáňa aj v tom, že by to podľa neho viedlo aj k zníženiu počtu leteckých spoločností. 

Je presvedčený, že desaťeurové letenky v čase klimatickej krízy by nemali byť dostupné. „Podporujú spôsob dopravy a životného štýlu, ktorý je pre planétu extrémne škodlivý a objektívne neudržateľný,“ dodáva Hrbáň.

Prečítajte si tiež:

Vlaky sú drahšie

Odborník dodáva, že obmedziť lietanie nestačí. Navyše, ide o spôsob dopravy, ktorý pre ľudí nie je bežný. Letecky cestujeme len sporadicky na dovolenku alebo na služobnú cestu. 

Sústrediť sa preto podľa neho treba na podporovanie udržateľnej dopravy, ktorú využívajú pracujúci či študenti dennodenne. 

„Akékoľvek opatrenia smerované k znižovaniu emisií je potrebné vnímať v kontexte dostupnosti alternatív, ktoré sú nielen ekologicky prospešné, ale aj ekonomicky udržateľné a realizovateľné,“ dodáva. 

Investovať by sa podľa neho malo najmä do koľajovej dopravy. Hrbáň poukazuje na to, že vlaky po Európe sú zvyčajne drahšie ako letenky a to podľa neho treba zmeniť.

„Je potrebné rozvíjať koľajovú dopravu a mať modernejšie vlaky, ktoré budú aj finančne dostupné. To je kľúčové opatrenie na zmenu formy našej mobility a zníženia emisií,“ skonštatoval Hrbáň. 

Tejto téme sa venovala aj organizácia Greenpeace, ktorá v júli vydala veľkú štúdiu. Prišli na to, že lístky na vlak v európskych mestách sú v priemere dvakrát drahšie ako letenky. Našli len 12 liniek, ktoré boli lacnejšie a boli na frekventovaných trasách.

Mestská hromadná doprava sa na Slovensku teší čoraz väčšej obľube. Rastúci trend je zatiaľ len vo veľkých mestách, tie menšie zaostávajú. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.