Ceny palív prekvapia. Čoskoro dorazí nečakaná zmena

Na snímke sú tankovacie pištole
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Ceny palív prekvapia. Namiesto očakávaného zlacňovania príde totiž zdražovanie. Hlavným dôvodom je rozhodnutie ropných mocností, ktorým sa zapáčili vyššie ceny ropy na svetových trhoch. Čoskoro by to mali pocítiť aj motoristi na benzínkach.

Tento týždeň po dlhom čase klesli ceny benzínu. Tie sa dostali až tesne pod hranicu euro sedemdesiat. Ide však zrejme o posledné zlacňovanie v dohľadnom čase, keďže OPEC naďalej plánuje škrtiť kohútiky s ropou.

„Hlavným dôvodom, prečo OPEC pristúpil k predĺženiu súčasných škrtov v produkcii, je, aby udržal ceny na pre nich atraktívnych úrovniach,“ uviedol analytik Dominik Hapl.

Prečítajte si tiež:

​OPEC zámerne tlačí ceny ropy nahor

Cena ropy sa momentálne drží tesne pod úrovňou 90 dolárov za barel. Ropné veľmoci by ju však chceli vyhnať ešte vyššie.

„Kartel OPEC dlhodobo avizuje, že by mu vyhovovala cena ropy na úrovni 100 dolárov za barel,“ podotkol analytik Boris Tomčiak.

V takejto atmosfére chce zoskupenie vytrvať niekoľko mesiacov.

„Škrty predĺžili až do konca roka s tým, že to budú prehodnocovať v závislosti od globálneho dopytu po rope na mesačnej báze. Čiže, ak by dopyt začal klesať, môžu prísť ďalšie škrty, aby sa ceny ropy dostali opäť vyššie,“ vysvetlil Hapl.

Prečítajte si tiež:

​Čoskoro dorazí zdražovanie

Samozrejme, toto všetko sa čoskoro premietne aj do cien na čerpacích staniciach.

„Zvyšovanie cien na Slovensku bude pokračovať. V najbližších dvoch týždňoch bude na úrovni 2 až 3 centov za liter,“ myslí si Tomčiak.

Výraznejšie zdražovanie ešte brzdí koniec hlavnej motoristickej sezóny, kedy logicky klesá dopyt po palivách, ale aj obavy z ekonomického spomalenia v USA, Európe či v Číne.

„Obavy vyvoláva aj pretrvávajúca vysoká inflácia, v dôsledku ktorej centrálne banky pokračujú vo zvyšovaní sadzieb a brzdení spotrebiteľského dopytu,“ doplnila analytička Jana Glasová.

V kontexte týchto všetkých správ by mali v najbližších mesiacoch ceny palív zostať na pomerne vysokých úrovniach. A aj keď príde k cenovej zmene na pumpách, tak by malo ísť skôr o zdražovanie ako zlacňovanie.   

Pozrite si reportáž o autosalóne v Mníchove. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.