Spravili sme rovnaký nákup ako v marci. Rozdiel v účtoch vás prekvapí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Inflácia už niekoľko mesiacov poľavuje. Nás zaujímalo, či sa to prejavilo aj na cenách potravín. Otestovali sme si to tak priamo v obchode. Išli sme do supermarketu a rovnaký nákup ako pred pol rokom sme urobili aj teraz. Rozdiel v účtoch nás zarazil.

V marci sme v redakcii urobili veľký test, keď sme porovnávali ceny potravín u nás a u našich susedov.

V nákupnom zozname sme mali napríklad vajíčka, maslo, mlieko, olej, cukor, nejakú zeleninu i kuracie mäso. Snažili sme sa nakúpiť, čo najvýhodnejšie, niektoré produkty boli v akcii iné nie. No a účet za nákup na Slovensku bol vtedy takýto.

Takto sa aktuálne vyvíja inflácia: krivka od zimy klesá, a uplynulé mesiace sa to začalo prejavovať aj na cenách potravín, keď prišlo prvé mierne zlacňovanie.

Pozreli sme sa na to, ako sa to prejavilo na cenách v obchodoch.

Prečítajte si tiež:

Najviac zlacneli vajíčka

Máme rovnaký nákupný zoznam ako pred pol rokom.

Vybrali sme sa do rovnakého reťazca ako vtedy. Opäť sa snažíme nakúpiť čo najlacnejšie a najvýhodnejšie. Viacero potravín, ktoré máme na zozname mali v akcii, či už vajíčka, maslo, mlieko i kuracie mäso.

V zime boli drahé najmä vajíčka, ceny vtedy prekročili trojeurovú hranicu. Aj maslo vlani lámalo rekordy, aktuálne sa už jeho cena stabilizovala. Keď už máme v košíku všetko, ideme zaplatiť.

Výsledný účet za tento nákup je 18,70 eura oproti účtu spred roka je to neuveriteľný rozdiel. Až takmer 7 eur. Podľa toho, čo sme si všimli, najviac zlacneli vajíčka maslo a, samozrejme, zelenina, ktorá má teraz sezónu a je tak lacnejšia.

Oveľa lacnejšie sme kúpili aj kuracie mäso, drahšie oproti marcu boli iba dva produkty, a to múka a ryža, cena oleja a cukru sa nezmenila.

Náš nákup však odrážal aktuálne aj akciové ceny, ktoré sa každý týždeň menia. Aj keď náš malý test ukázal, že sme nakúpili výrazne lacnejšie, väčšina ľudí, ktorých sme oslovili, nemá pocit, že by ceny v obchodoch klesali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.