Benzín a nafta opäť zdraželi. Na pozadí však prebieha iný zaujímavý súboj

Na snímke je čerpacia stanica
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Zaujímavý súboj na pumpách. Nafta totiž výrazne dobieha benzín, pričom v dohľadom čase by mohla byť dokonca drahšia. Všetko sa to deje na pozadí rastúcich cien. Obe palivá sú najdrahšie za posledné mesiace. A ani predikcie do najbližších týždňov nevyzerajú veľmi dobre.

Ceny palív stále stúpajú. Zdražovanie sa nezastavilo ani po konci motoristickej sezóny. Dôvodom je rozhodnutie krajín OPEC škrtenie kohútikov s ropou, keďže si chcú udržať ceny na atraktívnych úrovniach.

Prečítajte si tiež:

​Ceny ženie nahor OPEC

Cena ropy sa momentálne drží v okolí 90 dolárov za barel. Ropné veľmoci by ju však chceli vyhnať ešte vyššie.

„Kartel OPEC dlhodobo avizuje, že by mu vyhovovala cena ropy na úrovni 100 dolárov za barel,“ podotkol analytik Boris Tomčiak.

V takejto atmosfére chce zoskupenie vytrvať niekoľko mesiacov, konkrétne do konca roka.

Toto samozrejme negatívne ovplyvnilo ceny palív aj na pumpách. V stredu (13.9.) sa benzín aj nafta vyšplhali nad hranicu euro sedemdesiat.    

„Značná časť tohto vyhlásenia sa už do cien ropy na svetových trhoch premietla. Treba ale počítať ešte z dobiehaním týchto cien na čerpacích staniciach. To môže trvať ešte niekoľko týždňov, no hlavnú časť zdražovania by sme už mali mať za sebou,“ vysvetlil analytik Dominik Hapl.

Navyše, výraznejšie zdražovanie ešte brzdia obavy z ekonomického spomalenia v USA, Európe či v Číne.

​​Nafta má našliapnuté predbehnúť benzín

Na pozadí rastu cien prebieha na pumpách ešte jeden zaujímavý jav. Kým v prvom pol roku sa rozdiel medzi benzínom a naftou zväčšoval, začiatkom leta nastal opačný trend.

Ešte začiatkom júna bol totiž diesel o 17 centov lacnejší, momentálne už hovoríme len o dvojcentovom rozdiele.

„To, že nafta dobieha benzín, môže skôr vychádzať z aktuálneho vyššieho dopytu po nafte respektíve nižšej produkcii v lokálnej rafinérii,“ myslí si Hapl.

Podľa analytikov môže byť nafta dokonca drahšia ako benzín.

„Vylúčiť sa to nedá. Všetko bude závislé od produkčných kapacít Slovnaftu a taktiež od dopytovej stránky ekonomiky, respektíve našich českých susedov, kam prúdi nemalá časť exportu,“ uzavrel Hapl.

Pozrite si reportáž o autosalóne v Mníchove. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti