Inflácia je najnižšia od začiatku minulého roka. Takto to vyzerá s cenami potravín (+ tabuľka)

Žena nakupuje potraviny v obchode
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Inflácia naďalej klesá. V auguste sa medziročný rast cien dostal na úroveň pod 9 percent. Spomalilo aj tempo rastu cien potravín.

To, čo predpovedali analytici pred niekoľkými mesiacmi, sa stalo skutočnosťou. Inflácia sa dostala na jednocifernú úroveň.

V auguste dokonca dosiahla 8,9 percenta, čo je najnižšia hodnota od februára 2022, informoval Štatistický úrad SR.

Už piaty mesiac medziročne pokračuje aj spomaľovanie tempa rastu cien potravín, a to na hodnotu 13,6 percenta. V porovnaní s júlom ceny potravín pritom klesli o 1,1 percenta.

„Predovšetkým zlacneli ceny zeleniny o 4,6 percenta, ovocia o 2,8, mlieka, syrov a vajec o 0,8 percenta (ovplyvnené poklesom cien vajec), chleba a obilnín o 0,9, ale aj mäsa o 0,2 percenta, olejov a tukov o 1,1 percenta, cukru a cukroviniek o 0,9 percenta,“ uviedli štatistici.

Zlacneli maslo či banány

Ak si porovnáme augustové ceny potravín s tými spred roka zistíme, že najvýraznejšie zlacnel rastlinný olej, za liter zaplatíte o 0,64 eura menej ako vlani. 

Klesli aj ceny masla, banánov či paradajok.

Naopak, výrazne drahšie než pred rokom (o viac než 20 percent) sú stále cukor, džem či cukrovinky.

Stúpli ceny v hoteloch aj reštauráciách

Tomu, aby celková inflácia klesla ešte viac, zabránilo okrem iného zdražovanie v reštauráciách a hoteloch, zdravotníctve a vo vzdelávaní. 

„Najvýznamnejšie boli posuny cien nahor pri farmaceutických výrobkoch a ambulantných službách, z toho najmä pri službách zubných lekárov,“ informovali štatistici.

Ak sa pozrieme na ceny pohonných hmôt, tie síce medzimesačne výrazne zdraželi, no oproti augustu 2022 sú nižšie o 4,5 percenta.

Pozrite si aj archívnu reportáž o klesajúcej inflácii zo 14. 8. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.