Za štyri dni až dve zdražovania. Cena benzínu už naháňa strach

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovensko sa borí s vysokými cenami palív. Po víkende ceny benzínu a nafty totiž opäť poskočili, čím sa definitíve a s prehľadom dostali nad hranicu euro sedemdesiat. A ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo.

Kým ešte pred letom to s cenami palív vyzeralo sľubne, po prázdninách je všetko inak. Najprv vyskočila cena benzínu, neskôr sa pridala aj nafta. Sčasti to spôsobila aj hlavná motoristická sezóna, keďže dopyt po palivách stúpol.

Zdražovanie sa však nezastavilo ani po konci motoristickej sezóny. Dôvodom je totiž rozhodnutie krajín OPEC škrtenie kohútikov s ropou, keďže si chcú udržať ceny na atraktívnych úrovniach.

„Kartel OPEC dlhodobo avizuje, že by mu vyhovovala cena ropy na úrovni 100 dolárov za barel,“ podotkol analytik Boris Tomčiak.

V takejto atmosfére chce zoskupenie vytrvať až do konca roka.

Prečítajte si tiež:

​Cena benzínu razom narástla

Aj preto sa ceny benzínu a nafty za pár dní už dvakrát pohli nahor. Najprv v stredu a naposledy v sobotu, kedy sa benzín dostal už na úroveň euro sedemdesiatpäť, čo už začína jemne pripomínať ceny z minulého roka. Nezaostáva ani nafta, ktorá je len o dva centy lacnejšia.

„Značná časť tohto vyhlásenia sa už do cien ropy na svetových trhoch premietla. Treba ale počítať ešte z dobiehaním týchto cien na čerpacích staniciach. To môže trvať ešte niekoľko týždňov, no hlavnú časť zdražovania by sme už mali mať za sebou,“ vysvetlil analytik Dominik Hapl.

V praxi to znamená, že sa minimálne benzín môže priblížiť až k hranici euro osemdesiat. Na druhej strane, ešte výraznejšie zdražovanie brzdia obavy z ekonomického spomalenia v USA, Európe či v Číne.

Pozrite si reportáž o autosalóne v Mníchove. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.