Za štyri dni až dve zdražovania. Cena benzínu už naháňa strach

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovensko sa borí s vysokými cenami palív. Po víkende ceny benzínu a nafty totiž opäť poskočili, čím sa definitíve a s prehľadom dostali nad hranicu euro sedemdesiat. A ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo.

Kým ešte pred letom to s cenami palív vyzeralo sľubne, po prázdninách je všetko inak. Najprv vyskočila cena benzínu, neskôr sa pridala aj nafta. Sčasti to spôsobila aj hlavná motoristická sezóna, keďže dopyt po palivách stúpol.

Zdražovanie sa však nezastavilo ani po konci motoristickej sezóny. Dôvodom je totiž rozhodnutie krajín OPEC škrtenie kohútikov s ropou, keďže si chcú udržať ceny na atraktívnych úrovniach.

„Kartel OPEC dlhodobo avizuje, že by mu vyhovovala cena ropy na úrovni 100 dolárov za barel,“ podotkol analytik Boris Tomčiak.

V takejto atmosfére chce zoskupenie vytrvať až do konca roka.

Prečítajte si tiež:

​Cena benzínu razom narástla

Aj preto sa ceny benzínu a nafty za pár dní už dvakrát pohli nahor. Najprv v stredu a naposledy v sobotu, kedy sa benzín dostal už na úroveň euro sedemdesiatpäť, čo už začína jemne pripomínať ceny z minulého roka. Nezaostáva ani nafta, ktorá je len o dva centy lacnejšia.

„Značná časť tohto vyhlásenia sa už do cien ropy na svetových trhoch premietla. Treba ale počítať ešte z dobiehaním týchto cien na čerpacích staniciach. To môže trvať ešte niekoľko týždňov, no hlavnú časť zdražovania by sme už mali mať za sebou,“ vysvetlil analytik Dominik Hapl.

V praxi to znamená, že sa minimálne benzín môže priblížiť až k hranici euro osemdesiat. Na druhej strane, ešte výraznejšie zdražovanie brzdia obavy z ekonomického spomalenia v USA, Európe či v Číne.

Pozrite si reportáž o autosalóne v Mníchove. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Krátka správa

Ofenzíva v Karabachu si vyžiadala životy 192 azerbajdžanských vojakov.

Azerbajdžan v stredu oznámil, že počas jeho minulotýždňovej pozemnej ofenzívy v Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach zahynulo 192 azerbajdžanských vojakov. Podľa údajov rezortu zdravotníctva v Baku utrpelo počas bojov zranenia viac než 500 azerbajdžanských vojakov. Zdroje arménskych separatistov hovoria o 200 obetiach na životoch a najmenej 400 zranených. (TASR)

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)

Krátka správa

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí.

Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.