Zdražovanie poľavuje. Rast inflácie v eurozóne sa v auguste mierne spomalil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v auguste mierne spomalilo na 5,2 % z 5,3 % v júli. A bolo oveľa nižšie ako pred rokom, v auguste 2022, keď dosiahlo 9,1 %. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Rýchly odhad pritom signalizoval, že tempo rastu spotrebiteľských cien v 20 krajinách, ktoré zaviedli euro, zostane v auguste nezmenené, na júlovej úrovni 5,3 %.

Augustová miera inflácie v eurozóne je najnižšia od januára 2022, ale stále sa drží vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorým je inflácia na úrovni 2 %.

V celej Európskej únii klesla v auguste 2023 medziročná miera inflácie na 5,9 % zo 6,1 % v júli a 10,1 % v auguste 2022.

Najnižšiu medziročnú mieru inflácie v EÚ zaznamenali v auguste Dánsko (2,3 %), Španielsko a Belgicko (zhodne 2,4 %). Naopak, najviac rástli spotrebiteľské ceny v Maďarsku (14,2 %), Česku (10,1 %) a na Slovensku (9,6 %).

V porovnaní s júlom medziročná miera inflácie klesla v 15 členských štátoch, zostala stabilná v jednom a vzrástla v 11 krajinách bloku.

V auguste najviac prispeli k ročnej miere inflácie v eurozóne služby, a to 2,41 percentuálneho bodu (pb). Po nich nasledovali potraviny, alkohol a tabak (1,98 pb) a priemyselné tovary bez energií (1,19 pb). Energie, naopak, infláciu brzdili, keďže mali záporný príspevok -0,34 pb.

Inflácia na Slovensku klesla v auguste medziročne pod deväť percent. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.