Poliaci sa vymykajú cenovej realite. Slovákov opäť lákajú na neuveriteľne lacný benzín (+ reportáž)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neuveriteľne lacný benzín. Poliaci sa akoby vymykali cenovej realite, ktorá vládne v celej Európe. Slováci tak opäť naštartovali palivovú turistiku, keďže na jednej nádrži dokážu ušetriť až 20 eur. Analytici cenám v Poľsku nerozumejú.

Keď začiatkom minulého roka Poliaci znížili DPH na palivá a potraviny, na slovensko-poľskom pohraničí nastal hotový ošiaľ. Slováci zrazu na jednu „otočku“ ušetrili desiatky eur.

Výhodné poľské ceny Slováci viac-menej využívali aj nasledujúce mesiace, kým Poliaci DPH nevrátili na pôvodnú úroveň. Navyše, aj ceny na našich pumpách sa dostávali do normálu, ktoré pretrvali až do polovice tohto roka.

Prečítajte si tiež:

​Až 20 eur na nádrži

Kým na našich pumpách nastal zlom, v Poľsku zostávajú ceny na rovnakej úrovni, resp. ešte mierne klesajú. To otvorilo dvere opäť slovenským vodičom, ktorí dokážu natankovať neuveriteľne lacno.

Cena benzínu a nafty je totiž o 30 až 40 centov na liter lacnejšia. Po prepočte dokážu Slováci na jednej priemernej 50-litrovej nádrži ušetriť až 20 eur.

„Tak u nás stojí nafta nejakých 1,73 eur a tu vychádza na nejakých 1,33,“ uviedol jeden z tankujúcich Slovákov v Poľsku.  

„Benzín v Poľsku 1,33 eura a u nás 1,7 eura,“ pridal sa ďalší.

Prečítajte si tiež:

​Poľské ceny sú ekonomický nezmysel

Ako sme spomínali, vlani mali Poliaci výrazne lacnejšie palivá aj vďaka zníženej dani z 23 na 8 percent. Od začiatku roka zníženú daň vrátil na pôvodnú úroveň.

A napriek tomu, že v tomto roku neprijali žiadne ekonomické opatrenie, ktoré by mohlo ovplyvniť ceny, tankovanie je na rozdiel od iných krajín lacnejšie.

„Poľské ceny pohonných látok idú proti trendu vývoja cien na svetových trhoch, takže si to nevieme vysvetliť, z akého dôvodu dochádza k zlacňovaniu pohonných látok,“ uviedol analytik Dominik Hapl.  

Analytici krútia hlavami a rozmýšľajú, čo sa za poľským zlacňovaním skrýva.

„Je možné, že Orlen ako najväčší výrobca pohonných látok v Poľsku si znižuje maržu. Pre spotrebiteľov je to dobrá informácia, to rozhodne áno, ale čo za tým je, to je zatiaľ záhadou,“ doplnil Hapl.

Prečítajte si tiež:

​Zrejme ide o politickú hru

Poľské médiá si lacnejšie palivo na pumpách všímajú tiež. Naznačujú však, že ide len o lákadlo pred októbrovými parlamentnými voľbami. 

„Najpravdepodobnejšie to súvisí s blížiacimi sa voľbami. Ide o to, aby sa spoločnosti ukázalo, že v krajine je všetko v poriadku, že ceny sa stabilizovali, že inflácia klesá,“ povedal poľský novinár portálu Krosno24.pl Adrian Krzanowski.

Len pre predstavivosť, dominantné postavenie na trhu má sieť Orlen, pričom zhruba polovicu akcií vlastní štát. A tie spravuje nominant vládnej strany Právo a spravodlivosť.

Orlen sa pre poľský portál Buisness Insider vyjadril, že sa snaží, aby boli ceny palív pre zákazníka atraktívne a zároveň sa snaží o stabilizáciu cien.

Navyše tvrdí, že cena pohonných látok nezávisí len od cien ropy na európskom trhu. Faktory, ktoré však držia ceny tak nízko oproti Európe, nekonkretizoval.

Poľskí analytici predikujú, že ceny na nízkej úrovni vydržia do 15. októbra, kedy si Poliaci zvolia novú vládu. Ak by ani potom neprišlo k náprave, mohlo by prísť k maďarskému scenáru, keď pre cenové stropy bolo nedostatok paliva.

Napriek všetkým okolnostiam motoristi z poľsko-slovenského pohraničia budú tento cenový rozdiel vo veľkom využívať a palivová turistika by mala v najbližších dňoch ešte viac gradovať.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.